عصر بازاربرنج

هزینه خانوار شهری؛ ۴۷ میلیون

جزییات دخل و خرج خانوار در سال ۹۸

عصر اعتبار- مرکز آمار ایران اعلام کرد:‌ در سال ١٣٩٨ متوسط هزینه‌ سالانه‌ یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی به ترتیب ٤٧ و ٢٦ میلیون تومان بوده است.

جزییات دخل و خرج خانوار در سال ۹۸
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار شهری ٤٧٤،٣٧٩ هزار ریال بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ٢۰,٦ درصد افزایش نشان می دهد.

  نگاهی به اهم نتایج طرح درسال ١٣٩٨ در مناطق شهری و روستایی نشان می‌دهد که:

  -  متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار شهری ٤٧٤،٣٧٩ هزار ریال بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ٢۰,٦ درصد افزایش نشان می دهد. از هزینه‌ کل سالانه‌ خانوار شهری 117529 هزار ریال با سهم ٢٤.٨ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ٣٥٦،٨٥۰ هزار ریال با سهم ٧٥.٢ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با ٢٢.۰ درصد مربوط به هزینه‌ گوشت و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ٤٨.۰ درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

  -  متوسط درآمد اظهار شده‌ سالانه‌ یک خانوار شهری ٥٤١،۰۰٧ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل، ٢٤,٤ درصد افزایش داشته است. بر این اساس در سال ١٣٩٨ رشد متوسط درآمد سالانه خانوارهای شهری بیشتر از رشد متوسط هزینه کل سالانه است. منابع تامین درامد خانوارهای شهری نشان می­ دهد که ٣٢.٥ درصد درامد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ١٦.١ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ٥١.٤ درصد از محل درامدهای متفرقه خانوار تأمین شده است.

  - مقایسه درصد خانوارهای شهری استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٧ نسبت به سال ١٣٩٨ نشان می­ دهد که خانوارهای استفاده کننده اتومیبل شخصی از ٥٣,٢ به ٥٣.١، یخچال فریزر از ٦٨.٥ به ٧۰.٢، جاروبرقی از ٩١.٥ به ٩١.٧، ماشین لباسشویی از ٨٦.٦  به ٨٧.١، ماشین ظرفشویی از ٨.٤ به ٧.٦، اجاق گاز از ٩٩.٢ به ٩٩.١ و مایکروویو و فرهای هالوژن دار از ١٢.٦ به ١٢.٣ درصد تغییر یافته است.

  - در سال ١٣٩٨، عمده ترین نوع سوخت مصرفی ٩٣,٦ درصد از خانوارهای شهری برای گرما، گاز طبیعی (شبکه عمومی) بوده است.

  - متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار روستایی ٢٦١،۰۰٦ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل ٢١,٧ درصد افزایش نشان می‌دهد. از هزینه‌ کل سالانه‌ خانوار روستایی ١۰٢،٦٦٤ هزار ریال با سهم ٣٩.٣ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ١٥٨،٣٤٢ هزار ریال با سهم ٦۰.٧ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه‌ آرد، رشته، غلات، نان و فرآوردهای آن و گوشت هر کدام ٢٢.۰ درصد و در بین هزینه‌های غیرخوراکی، بیشترین سهم با ٣۰.۰ درصد مربوط به مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

  - متوسط درآمد اظهار شده­ سالانه‌ یک خانوار روستایی ٢٩٧,۰٢٢ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل ٢٧,٤ درصد افزایش داشته است. منابع تامین درامد خانوارهای روستایی نشان می دهد که ٣۰,٧ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ٣٣.٥ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ٣٥.٨ درصد از محل درامدهای متفرقه خانوار تأمین شده است.

  - مقایسه درصد خانوارهای روستایی استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٧ نسبت به سال ١٣٩٨  نشان می ­دهد که خانوارهای استفاده کننده؛ اتومیبل شخصی از ٣٢,٣ به ٣٢.٧، یخچال فریزر از ٤٩.٢ به ٥۰.٤، اجاق گاز از ٩٨.٣ به ٩٨.٤، جاروبرقی از ٦٦.١ به ٦٥.٩، ماشین لباسشویی از ٥٦.۰  به ٥٦.٥ و مایکروویو و فرهای هالوژن دار از ٢.۰ به ٢.٣ درصد تغییر یافته است. همچنین درصد خانوارهای روستایی استفاده کننده از ماشین ظرفشویی با ۰.٥ درصد بدون تغییر بوده است.

  - در سال ١٣٩٨ عمده ترین نوع سوخت مصرفی ٧١,٧ درصد از خانوارهای روستایی برای گرما، گاز طبیعی (شبکه عمومی) و ١٦.٤ درصد نفت سفید بوده است.

  متوسط هزینه‌ها و درآمد خانوار بر حسب استان

  بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار شهری نشان می‌دهد که استان تهران با ٧٢٧،١٧٥ هزار ریال بیشترین و استان کرمان با ٢٦٣،٢۰٧ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ١٣٩٨ داشته‌اند.

  همچنین استان تهران با ٨١٣،١٧۰  هزار ریال بیشترین و استان کرمان با ٣٤۰،٨٨٨ هزار ریال، کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری را در سال ١٣٩٨ به خود اختصاص داده است.

  بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار روستایی نشان می‌دهد که استان البرز با ٤١٧،٧١٤ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ١٤٦،٤٣۰ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ١٣٩٨ داشته‌اند.

  همچنین استان البرز با ٤٦١،٤٨٨ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با  ١٢٨،١۰٤ هزارریال، کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار روستایی را در سال ١٣٩٨ به خود اختصاص داده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو