عصر بازاربرنج

پایه پولی ۴۰ درصد افزایش یافت

عصر اعتبار- تنها در بهار امسال بیش از ۳۱ هزار میلیارد تومان به پایه پولی کشور افزوده شده است. برای مقایسه این رقم می‌توان به این اشاره کرد که طی سال ۹۶ معادل ۳۴ هزار میلیارد تومان به پایه پولی کشور اضافه شده بود.

پایه پولی ۴۰ درصد افزایش یافت
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصراعتبار» به نقل از تجارت نیوز، رشد پایه پولی کشور به 40 درصد رسید.

  آمارها نشان از رشد سالانه بی‌سابقه پایه پولی دارد.

  طبق تازه‌ترین گزارش منتشره بانک مرکزی، میزان نقدینگی کشور تا پایان بهار امسال به 2651 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به بهار سال 98 معادل 33٫9 درصد رشد داشته است. آخرین باری که رشد نقدینگی در اقتصاد به بیشترین سطح خود در کانال 30 درصدی رسیده بود مربوط به سال 1392 و معادل 38 درصد بوده است.

  در اطلاعیه بانک مرکزی آمده که مقایسه آمار رشد نقدینگی با رقم پایان سال 98 حاکی از آن بوده که تحت تاثیر حمایت‌های صورت گرفته از خانوارها و فعالان اقتصادی در پی شیوع ویروس کرونا و نیز افزایش میزان تنخواه‌گردان دولت در سال جاری، رشد نقدینگی در مقایسه با سال گذشته 2 واحد درصد افزایش یافته که امری مورد انتظار بوده است.

  رشد 40 درصدی و بی‌سابقه پایه پولی

  تنها در بهار امسال بیش از 31 هزار میلیارد تومان به پایه پولی کشور افزوده شده که سهم سپرده بانک‌ها و موسسات اعتباری بیشتر از دیگر اجزای پایه پولی بوده است. برای مقایسه این رقم می‌توان به این اشاره کرد که طی سال 96 معادل 34 هزار میلیارد تومان به پایه پولی کشور اضافه شده بود.

  بر اساس آمارها میزان رشد پایه پولی با رشد تقریبا 40 درصدی از 274 هزار میلیارد تومان در بهار سال 98 به بیش از 383 هزار میلیارد تومان در بهار امسال رسیده است.

  رشد 39٫7 درصدی پایه پولی در بهار امسال کم‌‌سابقه بوده است.

  طی دوره مذکور رشد پایه پولی از رشد نقدینگی بیشتر بوده است.

  به طور معمول نقدینگی در مقایسه با پایه پولی از رشد بیشتری برخوردار بوده و میزان رشد آن با اختلاف چند درصد در سطح بالاتری قرار دارد، اما طی یکسال اخیر که اقتصاد کشور دچار بحران ارزی شده گاها اتفاق افتاده که رشد پایه پولی از رشد نقدینگی پیشی گرفته که به عقیده کارشناسان تبعات نامطلوبی را برای کشور به همراه خواهد داشت.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۸ ماه پیش
    آرشیو