عصر بازاربرنج

کوچک شدن اقتصاد کشورهای همسایه ادامه دارد

عصر اعتبار- رشد اقتصادی عربستان و گرجستان باز هم منفی باقی ماند.

کوچک شدن اقتصاد کشورهای همسایه ادامه دارد
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، طبق اعلام مرکز آمار گرجستان، رشد اقتصادی این کشور افزایش یافته اما در محدوده منفی باقی مانده است؛ تا جایی که در 12 ماه منتهی به می، نرخ رشد اقتصادی این کشور با 3.1 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به منفی 13.5 درصد رسید که تقریبا برابر با رقمی است که پیشتر انتظار می رفت.

  به گفته این مرکز، رشد اقتصادی پنج ماه نخست این کشور منفی 5.4 درصد بوده است.

   متوسط رشد اقتصادی سالانه گرجستان در بازه زمانی 2012 تا 2019 برابر با 3.84درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد 8.4 درصدی دسامبر 2013و کمترین رشد نیز مربوط به رشد منفی 0.8 درصدی دسامبر 2012 بوده است.

  پیش از این بانک توسعه و بازسازی اروپا در گزارشی برای گرجستان رشد اقتصادی منفی 5.5درصدی را پیش بینی و اعلام کرده بود: انتظار می رود سال آینده این میزان به 5.5 درصد افزایش پیدا کند. رشد بخش خدمات و گردشگری احتمالا بیش از سایر بخش ها تحت تاثیر کرونا قرار خواهد گرفت.  

  از سوی دیگر رشد اقتصادی دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان نیز کماکان در سطح ناامید کننده ای باقی مانده است؛ به گونه‌ای که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه نخست امسال به منفی یک درصد رسید که سومین رشد متوالی فصلی منفی این کشور و بدترین عملکرد فصلی در طول دو سال اخیر محسوب می شود.

  در بین بخش های مختلف، بخش نفت با رشد منفی 4.6 درصدی بیشترین تاثیر را در ثبت این رقم داشته است و گاز با رشد منفی 2.9 درصدی در رده بعدی قرار دارد. بیشترین رشد طی این مدت مربوط به رستوران و هتلداری با 4.8 درصد بوده است و معدن با 4.6 درصد و حمل و نقل با 4.1 درصد در رده های بعدی قرار دارند.

  متوسط رشد اقتصادی عربستان در بازه زمانی 1969 تا 2019 معادل 3.92 درصد بوده که بیشترین رشد ثبت شده مربوط به رشد 24.2 درصدی سه ماهه چهارم سال 1973 و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه چهارم سال 1982 با منفی 20.7 درصد بوده است.

  طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول، اقتصاد عربستان در سال جاری احتمالا در مقایسه با سال قبل 6.8 درصد کوچک خواهد شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی