عصر بازاربرنج

مانده سپرده‌های بانکی در سال قبل ۳۱ درصد افزایش یافت

عصر اعتبار- مانده سپرده‌های بانکی در پایان سال ۹۸ نسبت به پایان سال ماقبل آن ۳۱.۴ درصد افزایش یافت.

مانده سپرده‌های بانکی در سال قبل ۳۱ درصد افزایش یافت
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان اسفندماه سال 1398 حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر 27162.8 هزار میلیارد ریال گردیده است که نسبت به پایان سال قبل معادل 6489.5 هزار میلیارد ریال (31.4 درصد) افزایش نشان می‌دهد. بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده 14639.2 هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل 73.2 هزار میلیارد ریال است.

  مانده کل تسهیلات بالغ بر 19355.8 هزار میلیارد ریال است که نسبت به پایان سال قبل 4265.6 هزار میلیارد ریال (28.3 درصد) افزایش داشته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده 12452.6 هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل 68.5 هزار میلیارد ریال است.

  شایان ذکر است نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی 79.4 درصد است که نسبت به پایان سال قبل، 1.9 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران 93.8 درصد استان کهگیلویه و بویراحمد 105.5 درصد می‌باشد.

  بانک مرکزی اعلام کرده است که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی