عصر بازاربرنج

وقتی تعداد وام‌ گیرندگان از تعداد ازدواج‌ها پیشی می‌گیرد!

عصر اعتبار- یک جمعیت شناس با بیان اینکه جمعیت در معرض ازدواج در حال کاهش است و به همین دلیل تعداد ازدواج‌ها نیز کاهش می‌یابد، گفت: این درحالیست که تعداد وام‌های دریافتی بر خلاف تعداد ازدواج‌ها مرتب افزایش یافته است.

وقتی تعداد وام‌ گیرندگان از تعداد ازدواج‌ها پیشی می‌گیرد!
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، شهلا کاظمی پور با بیان اینکه تعداد ازدواج‌ها طی سال‌های 96 تا 98 تقریبا 50 هزار مورد کاهش یافته است، گفت: در سال 96، 609 هزار ازدواج، در سال 97 حدود 550 هزار ازدواج و در سال 98 هم حدود 560 هزار ازدواج اتفاق افتاده است.

  وی با اشاره به اینکه کاهش میزان ازدواج متاثر از ساختار سنی جمعیت است، اظهار کرد: از آنجایی که جمعیت در معرض ازدواج در حال کاهش است، تعداد ازدواج‌ها نیز کاهش می‌یابد این درحالیست که تعداد وام های دریافتی بر خلاف تعداد ازدواج‌ها مرتب افزایش یافته است.


  این استاد دانشگاه ادامه داد: برای مثال در 96 تقریبا 480 هزار نفر از مردان و 405 هزار نفر از زنان وام گرفته‌اند؛ یعنی 78 درصد از افرادی که در این سال ازدواج کرده‌اند وام دریافت کرده‌اند، البته ممکن است برخی از این افراد در سال‌های قبل ازدواج کرده باشند، اما چون در این سال برای دریافت وام اقدام کرده‌اند جزو آمارهای سال 96 محاسبه شده باشند.

  تعداد وام‌گیرندگان از تعداد ازدواج کنندگان در سال 97 بیشتر بود


  کاظمی پور با بیان اینکه در سال 97 که 550 هزار ازدواج داشتیم از مردان 595 هزار نفر و از زنان 581 هزار نفر وام گرفته‌اند، تصریح کرد: یعنی حدود 108 در صد از مردان و 106 درصد از زنان وام گرفته‌اند که این تعداد از تعداد ازدواج‌ها بیشتر است. این امکان وجود دارد که آنها باز هم از افراد ازدواج کرده سال‌های قبل باشند یا اینکه برخی از افراد بیشتر از یک بار وام گرفته باشند.

  تغییر ساختار سنی جمعیت، دلیل کاهش ازدواج دختران زیر 20 سال در سال گذشته


  وی با اشاره به اینکه در سال 98 تعداد وام‌ها برای مردان 101 درصد و برای زنان 99 درصد و تعداد وام‌ها به ازدواج‌ها نزدیک شده است، اظهار کرد: در سنین زیر 15 سال در سال 92 دختران 41 هزار ازدواج داشته‌اند که در سال 98 به 15 هزار مورد رسیده است. این رقم برای دختران 15 تا 19 سال هم 234 هزار بوده که در سال 98 به 79 هزار مورد رسیده است که مقدار زیادی از کاهش آن ناشی از تغییر ساختار سنی جمعیت است.

  افزایش محسوس تعداد وام‌گیرندگان ازدواج

  این جمعیت شناس با بیان اینکه در سال 92 میزان دختران زیر 15 سال وام گیرنده صفر درصد است، تاکید کرد: اما بین دختران 15 تا 19 سال 2154نفر وام گرفته‌اند، همچنین در سال 98 از 15هزار دختر زیر 15 سال ازدواج کرده حدود 4500 وام گیرنده وجود دارد که به 28 درصد می‌رسد. همچنین بین 15 تا 19 ساله‌ها که حدود 80 هزار ازدواج داشتند 74 هزار نفر وام گرفتند. یعنی تعداد وام گیرندگان تعداد محسوسی افزایش یافته است.


  کاظمی پور ادامه داد: با توجه به اینکه مبلغ وام زیاد شده است و گرفتن وام نیز مدارک و دوندگی‌هایی دارد افراد پیش از این کمتر سراغ آن می‌رفتند اما با توجه به بحث تورم و نیازهای افراد و افزایش مبلغ وام افراد ترغیب شده‌اند تا آن را دریافت کنند. در سال 98 در تمام گروه‌های سنی، دریافت کننده وام ازدواج چند برابر شده‌اند برای مثال در گروه سنی زنان 25 تا 29 ساله الان به 114 درصد رسیده است.

  تمام زوجینی که پارسال ازدواج کردند، وام گرفته‌اند

  وی ادامه داد: درواقع آمارها نشان می‌دهند درصد زنان و مردان وام گیرنده در مجموع در سال 98 حدود 101 درصد بوده است؛ یعنی همه افراد ازدواج کرده وام گرفته‌اند. همچنین اگر افرادی به دلیل تمکن مالی وام نگرفته باشند این تعداد یا با آمار افراد ازدواج کرده سال‌های قبل، یا افرادی که بیش از یک بار وام گرفته‌اند جبران شده است.

  5000 مرد بالای 50 سال در سال گذشته وام ازدواج گرفته‌اند


  این عضو هئیت علمی دانشگاه با بیان اینکه تعداد وام گیرندگان مرد 50 سال به بالا در سال 98 حدود  5000 نفر است و در بین زنان حدود 2000 نفر وام گرفته‌اند، گفت: همچنین زنان زیر 15 سال وام گیرنده در سال 97 ،  3246 نفر و در سال 98، 2258 نفر بوده است که این تعداد در سال 96 فقط 481 نفر بوده‌اند.


  کاظمی پور افزود: احتمالا رقم 3000 نفری دریافت کنندگان وام در سال 97 تعداد افرادی است که به دنبال افزایش مبلغ از سال‌های گذشته اقدام کرده‌اند، اما نمی توان این افزایش را به افزایش ازدواج‌ها نسبت داد.


  این استاد دانشگاه در خصوص تعیین شرط سنی برای دریافت کنندگان وام ازدواج برای کاهش سوء استفاده‌های احتمالی از آن درسنین زیر 15 سال و بالای 50سال نیز گفت: وقتی بالای 50 سال وام گرفته‌اند حتی اگر شرط سنی وجود داشته باشد افراد سودجو راه‌های گریز را پیدا می‌کنند بنابراین این قضیه نیاز به فیلترینگ دقیقی دارد.


  کاظمی پور ادامه داد: در حال حاضر فقط بانک تصمیم گیری می‌کند، اما باید هیئت دقیقی روی تصمیم گیری نظارت داشته باشند تا وقتی تشخیص داده شد این افراد ازدواج کرده‌اند و اولین بار است وام را دریافت می‌کنند آن را پرداخت کنند، اما بانک‌ها نباید به عنوان تصمیم گیر در این خصوص ذی صلاح باشند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو