عصر بازاربرنج

اسامی استانهای در صدر پرداخت بیمه بیکاری

رشد ۶.۵ درصدی تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری

عصر اعتبار- بررسی آمارهای مربوط به وضعیت بیمه بیکاری در کشور طی سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که تعداد کل مقرری بگیران بیمه بیکاری ۲۴۵ هزار و ۱۹۷ نفر بوده که نسبت به سال قبل از آن ۶.۵ درصد کاهش داشته است.

رشد ۶.۵ درصدی تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بیمه بیکاری یکی از حمایتهای تامین اجتماعی به شمار می رود که به موجب آن سازمان تامین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه بیکاری مقرر به کارگران مشمول قانون بیمه که طبق این قانون بیکار یا فاقد شغل شده و از سوی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شده اند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند.

  بررسی بیمه بیکاری و افراد بهره‌مند از این مزیت، یکی از مواردی است که می‌تواند در تحلیل بازار کار کشورها مفید واقع شود. در حال حاضر رویکرد جهانی در این خصوص کاهش تعداد مقرری بگیران با تاکید بر حفظ اشتغال است، چرا که افزایش این امر می‌تواند بیانگر مشکلات اقتصادی کارگاه‌ها و تعطیلی آنها باشد.

  شرط پرداخت مقرری بیمه بیکاری چیست؟

  بر اساس قانون، مقرری بیمه بیکاری به کسانی پرداخت می شود که به طور غیر ارادی یا به علت حوادث غیرمترقبه از جمله سیل، زلزله، آتش سوزی و مواردی همچون کرونا بیکار شده باشند. متقاضیان بیمه بیکاری باید حداقل یکسال سابقه پرداخت حق بیمه در آخرین کارگاه یا محل اشتغال را داشته باشند.

  مطابق ماده 6 قانون بیمه بیکاری، افراد بیکار شده موظفند حداکثر ظرف 30 روز مراتب بیکاری خود را به ادارات کار استان محل سکونت اعلام کنند. کارگران مجرد حداقل شش ماه و حداکثر 36 ماه و کارگران متاهل حداقل 12 ماه و حداکثر 50 ماه با داشتن سابقه پرداخت حق بیمه می‌توانند از حمایت اجتماعی بیمه بیکاری برخوردار شوند.

  تهران، اصفهان و خراسان رضوی در صدر مقرری بگیران

  بر اساس گزارش سالنامه آماری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در سال 1398 تعداد کل مقرری بگیران بیمه بیکاری 245 هزار و 197 نفر بوده که نسبت به سال گذشته، 6.5 درصد کاهش را تجربه کرده است.

  استانهای تهران با 59 هزار و 461 نفر، اصفهان با 25 هزار و 167 نفر و خراسان رضوی با 15 هزار و 571 نفر بیشترین تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری را به خود اختصاص داده اند.

  همچنین بر اساس این گزارش، تعداد مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری در سال 1397 جمعا 259 هزار و 286 نفر بوده که بیش از 198 هزار نفر را مردان و بیش از 60 هزار نفر را زنان تشکیل دادند.

  از مجموع 259 هزار و 286 مقرری بگیر جدید بیمه بیکاری 9860 نفر فاقد مهارت و بیش از 74 هزار نفر دارای مهارت اعم ماهر، نیمه ماهر و متخصص بوده اند.

  در سال 1397 جمعا 30 هزار و 318 نفر از مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری جهت افزایش مهارت و بازآموزی به سازمان آموزش فنی و حرفه ای معرفی شده اند که 26 هزار و 111 نفر از آنها مرد و مابقی زن بودند.

  در خصوص آمار قطع مقرری بیمه بیکاری طی این سال، 192 هزار و 117 مورد قطع مقرری گزارش شده که بیشترین دلیل آن، اشتغال مجدد فرد، شناسایی اشتغال پنهان و عدم مراجعه جهت حضور و غیاب و کمترین علت قطع مقرری، عدم حضور در دوره های آموزشی و امتناع از مشاغل پیشنهادی بوده است.

  تعداد کل مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال 1397، 262 هزار و 300 نفر بوده که از این میزان، بیش از 202 هزار نفر مرد و بیش از 60 هزار نفر زن بودند.

  ارائه دوره های مهارت آموزی به کارگران بیکار شده

  پیگیری اشتغال مجدد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری در اولویت وظایف قانونی متولیان اجرای قانون بیمه بیکاری است و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مکلف شده است زمینه آموزش مهارتهای مورد نیاز بازار کار و بازآموزی مهارت کارگران تحت پوشش بیمه بیکاری را از طریق آموزش در جوار کارخانه‌ها یا مراکز این سازمان فراهم کند.

  کارگران بیکار شده از روزی که مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می‌شوند برای یادگیری مهارت به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای معرفی می‌شوند و دوره‌های بازآموزی و ارتقای مهارت آموزی را به طور رایگان در سازمان فنی و حرفه‌ای طی می‌کنند.

  محاسبه ایام پرداخت مقرری به عنوان سنوات

  متقاضیان بیمه بیکاری، مشمول قانون کار و تامین اجتماعی بوده و مدت زمان پرداخت مقرری و استفاده از بیمه بیکاری جزو سنوات بازنشستگی و سوابق پرداخت حق بیمه کارگران محسوب می شود.

  بیمه بیکاری در چه شرایطی قطع می‌شود؟

  بر اساس قانون، کارگرانی که اشتغال مجدد داشته و دوباره به کار برگردند، کارگرانی که دچار از کارافتادگی کلی شده یا فوت کنند، کارگرانی که از قبول کار مشابهی که برایشان پیدا شده خودداری کنند، کارگرانی که در دوره های پیش بینی شده مهارتی شرکت نکنند، کارگرانی که مشمول بازنشستگی و دریافت مستمری شناخته شوند و کارگرانی که مدت زمان پرداخت بیمه بیکاری به آنها به پایان رسیده باشد، مشمول قطع مقرری شده و نمی توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

  در حال حاضرهرگونه تغییر یا بازسازی خطوط تولید، جابجایی کارگاه یا ماشین ‌آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید جزو تغییر ساختاری تلقی شده و بیمه شدگانی که به علت تغییرات ساختار اقتصادی بنگاه، از کار بیکار شوند با تایید شورای عالی کار تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی