عصر بازاربرنج

یک کارشناس اقتصادی:

هدف از برگرداندن ارزهای صادراتی تامین ارز در بازار است

عصر اعتبار- یک کارشناس حوزه بانک ضمن موثر خواندن اقدامات دولت و بانک مرکزی در بازگرداندن ارزهای صادراتی به چرخه اقتصادی، گفت: هدف مداخله و اعلام لیست اسامی صادرکنندگانی که ارزهای حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی کشور بازنگردانده‌اند صرفاً برای کنترل و تامین ارز در بازار است و اگر از انگیزه‌ای غیر از کنترل نرخ ارز برخوردار باشد موجب زیان اقتصاد خواهد شد.

هدف از برگرداندن ارزهای صادراتی تامین ارز در بازار است
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، رضا حمزه‌لو گفت: با توجه به امکانات، توان بانک مرکزی و مشکلات تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی، مدیریت و کنترل بازار ارز کشور قابل تقدیر و قابل توجه است.

  این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه به هیچ عنوان پذیرفته نیست که صادرکنندگان در شرایط کنونی منابع ارزی و ملی کشور را که محدود و تامین آن با دشواری همراه است در خارج کشور سپرده کنند، اظهار کرد: دولت با در اختیار قرار دادن امکانات و ارز لازم به صادرکنندگان امکان صادرات محصولات را تسهیل و تسریع می‌کند اما در این میان به هیچ بهانه‌ای پذیرفته نیست که صادرکنندگان منابع ملی و ارزی کشور را به عنوان صادرات محصولات خود بگیرند و به تعهدات خود عمل نکنند.

  وی افزود: به نظرم دولت تاکنون با فرصتی که در اختیار صادرکنندگان قرار داده است مدارا کرده و بانک مرکزی با اعلام لیست این افراد به قوه قضاییه اقدامی بسزا انجام داده تا از طریق مبادی قانونی این امور پیگیری شود.

  در ادامه این کارشناس امور مالی و بانکی، گفت: مداخله دولت در امور ارزی، امری تعجب ‌برانگیز نیست و حتی در زمره وظایف ذاتی آن به ‌عنوان نهاد ناظر بر بازار پولی و مالی است که می‌تواند با قوانین و ضوابط موجود این منابع را بازگرداند.

  حمزه لو ضمن ارزشمند خواندن استقلال بانک مرکزی، تصریح کرد: در واقع هدف مداخله و اعلام لیست اسامی صادرکنندگانی که ارزهای حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی کشور بازنگردانده‌اند صرفاً برای کنترل و تامین ارز در بازار است و اگر از انگیزه‌ای غیر از کنترل نرخ ارز برخوردار باشد موجب زیان اقتصاد خواهد شد.

  وی افزود: بانک مرکزی در این مدت نشان داده که به صورت مستمر بازار را کنترل کرده تا اجازه ندهد به مردم تا این حد فشار وارد شود. دولت هم برای مدیریت و کنترل بازار ارز باید با حمایت از بانک مرکزی در سطح بین الملل بدون تعارف طبق قوانین و ضوابط موجود منابع مالی که در کشورهای مختلف وجود دارد را پس بگیرد.

  این کارشناس امور اقتصادی در پایان سخنانش، خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی و با توجه به فضای بازار ارز، مهمتر از هر اقدامی این است که بانک مرکزی فضای روانی را بهتر و به گونه‌ای مدیریت کند تا عده‌ای از مردم که به بازار ارز وارد می‌شوند و نیازی به آن ندارند بدانند که در آینده متضرر خواهند شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی