عصر بازاربرنج

بنگاه ها دنبال مدرک دانشگاهی نیستند

استقبال دیپلمه ها از طرح یارانه دستمزد

عصر اعتبار- با اجرای طرح یارانه دستمزد بیش از ۶۷۰۰ فرصت شغلی از سال گذشته تاکنون در هشت استان محروم و کم برخوردار کشور ایجاد شده و آمارها نشان می دهد که ۵۳ درصد مشارکت کنندگان در این طرح، دارای مدرک دیپلم بودند و کارگاه ها تمایل زیادی به جذب دانش آموختگان دانشگاهی نداشتند.

استقبال دیپلمه ها از طرح یارانه دستمزد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، "طرح یارانه دستمزد" از جمله برنامه‌های مهم و اثرگذار دولت در حوزه اشتغال و یکی از سیاست های فعال بازار کار است که به منظور ایجاد و حفظ اشتغال در استان‌های پر بیکار در دستور کار قرار گرفته است.

  جامعه هدف این طرح را جوانان بیکار و جویای کار شغل اولی در مناطق محروم و کم برخوردار و بنگاه های اقتصادی رسمی و فعال در شهرستان های کم برخوردار از اشتغال تشکیل می دهد.

  کارشناسان معتقدند این طرح یک ابزار تشویقی برای جذب نیروی کار جدید توسط کارفرمایان بخش خصوصی و تعاونی در استان های کم برخوردار است و با عملیاتی شدن آن نیاز به اشتغال بسیاری از جوانان و فارغ التحصیلان جویای کار برطرف می شود.

  برابر اعلام معاونت اشتغال وزارت کار، 1714 واحد اقتصادی در این طرح مشارکت کردند و علیرغم بودجه اختصاص داده شده برای هدف گذاری ایجاد 5789 فرصت شغلی در استان های هدف، به دلیل استقبال کارفرمایان 6752 فرصت شغلی در این استان ها ایجاد شده است.

  همچنین بیشترین سهم تعهد اشتغال به استان کرمانشاه و کمترین سهم تعهد به استان ایلام تعلق داشته است.

  در طرح پرداخت یارانه دستمزد، متوسط سرانه هر بنگاه در ارتباط با جذب نیروی کار شغل اولی 4.8 نیروی کار بوده که از این میان، استان لرستان با 9.7 نفر بیشترین سرانه و استان کردستان با 2.1 نفر کمترین سرانه را به خود اختصاص داده اند.

  بررسی بازخورد اقتصادی طرح پرداخت یارانه دستمزد در استانهای منتخب نشان می دهد که بنگاههای بالای 50 نفر کارکن در بخش صنعت و بنگاههای دارای 10 تا 49 نفر کارکن فعال در بخش خدمات بیشترین ظرفیت جذب نیرو را داشته اند؛ تعداد 462 نفر از شغل اولی های جذب شده نیز سرپرست خانوار بودند که 18 درصد از شاغلین شغل اولی را به خود اختصاص می دهند.

  آنطور که عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار می گوید: مبلغ 1600 میلیارد ریال اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه برای اجرای طرح پرداخت یارانه دستمزد اختصاص داده شده است که در فاز اول این طرح با تخصیص 20 درصد مبلغ ابلاغی و معادل 320.8 میلیارد ریال در قالب کمکهای بلاعوض و فنی و اعتباری دولت برای برقراری یارانه دستمزد، ایجاد 578 شغل جدید در 8 استان کم برخوردار کشور طی سال 98 برنامه ریزی شده بود اما به دلیل استقبال ذینفعان طرح، عملاً تعداد زیادی از بنگاههای خصوصی و تعاونی در این استانها از آن بهره مند شدند که به نظر می رسد انگیزه برای مشارکت در این طرح در سال 1399 نیز تداوم داشته باشد.

  به گفته وی، بیش از نیمی از مشارکت کنندگان در طرح پرداخت یارانه دستمزد (53 درصد) دارای مدرک دیپلم بودند که بیانگر گرایش کمتر کارگاههای اقتصادی به جذب دانش آموختگان مراکز دانشگاهی بوده است و آسیب شناسی این امر به طور حتم در سیاستگذاری، برنامه ریزی و تصمیم گیری طرح های فعال بازار کار مورد توجه جدی قرار خواهد گرفت.

  یارانه دستمزد، وجهی است که دولت ماهانه بابت بخشی از دستمزد نیروی کار شغل اولی زیر 35 سال به کارفرما می پردازد و منابع این طرح از محل منابع پیش‌بینی شده اشتغال در قانون بودجه سنواتی، کمک‌های مردمی و منابع ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها تامین می‌شود.

  سیاست‌های اشتغالی که وزارت کار به منظور گشایش اشتغال دنبال می‌کند در جهت ارائه مشوق‌ها و تسهیل فرایندها برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی در کشور است و ایجاد 6752 فرصت شغلی در استانهای هدف این طرح در عرض یکسال نشانگر میزان اثربخشی برنامه های وزارت کار در قالب سیاستهای فعال بازار کار است.

  به اعتقاد کارشناسان دلیل کاهش تمایل بنگاهها و کارگاههای اقتصادی به جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی، درک اهمیت مهارت آموزی و جذب و بکارگیری نیروهای ماهر و متخصص است.

   در حال حاضر طرح یارانه دستمزد در استانهای ایلام، کرمانشاه، کردستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد به اجرا در آمده و انتظار می رود سازمان برنامه و بودجه، منابع کافی برای اجرای فاز دوم این طرح در 16 استان مرزی کشور را طی سال 1399 فراهم کند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۹ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار