عصر بازاربرنج

توقف صادرات طلای سوییس به آمریکا

عصر اعتبار- صادرات طلای سوییس به آمریکا در ماه میلادی گذشته تقریبا متوقف شد و در عوض، صادراتش به چین و هند افزایش یافت.

توقف صادرات طلای سوییس به آمریکا
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، شیوع ویروس کرونا، جریان تجارت جهانی طلا را با تعطیلی گسترده بازارهای مصرفی آسیا مختل کرد و از سوی دیگر سرمایه گذاران غربی برای خرید طلا که یک دارایی امن در شرایط نامطمئن به شمار می رود، هجوم آوردند. قیمت معاملات طلا در آمریکا بالاتر از قیمت سایر نقاط جهان شد و به انتقال کم سابقه شمشهای طلا به نیویورک منتهی شد.

  آمار گمرکی سوییس نشان داد این کشور که بزرگترین مرکز پالایش و ترانزیت طلا در جهان است، در فاصله مارس تا ژوییه 412.9 تن طلا به ارزش 22 میلیارد دلار به آمریکا صادر کرد و در همین مدت مجموعا 23.7 تن صادرات به چین، هنگ کنگ و هند داشت.

  با این حال در اوت، صادرات سوییس به آمریکا به 26.8 تن سقوط کرد و در مقابل صادرات به هند به 20.2 تن رسید که بیشترین میزان از ماه مه سال 2019 بود و همچنین سوییس 10 تن طلا به چین ارسال کرد که نخستین محموله از فوریه بود. اما سوییس هیچ صادراتی به هنگ کنگ نداشت که نشان دهنده ضعیف ماندن تقاضای آسیا برای طلاست و به جای آن 25.4 تن طلا از این شهر دریافت کرد.

  صادرات سوییس به ترکیه که کاهش ارزش لیره باعث افزایش سرمایه گذاری در طلا در این کشور شده است، در اوت 16.2 تن بود که بالاترین میزان از ژوییه سال 2017 بود.

  بر اساس گزارش رویترز، سوییس در مجموع 116.5 تن طلا در اوت صادر کرد که در مقایسه با 102.6 تن در ژوییه افزایش داشت.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی