عصر بازاربرنج

کدام بنگاه‌ها وام گرفتند؟

فردا؛آخرین مهلت ثبت‌نام برای وام کرونا

عصر اعتبار- فردا آخرین مهلت کسب و کارهای فاقد بیمه برای ثبت نام جهت دریافت وام کروناست،با این حال بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر نشان می‌دهد تعداد کمی از بنگاههای ثبت نام کرده موفق به اخذ این وام شده اند.

فردا؛آخرین مهلت ثبت‌نام برای وام کرونا
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مهر، یکی از مهم‌ترین تبعات شیوع ویروس کرونا، تضعیف اقتصاد کشور و فشار به بنگاه‌های تولیدی و خدماتی بود به گونه‌ای که طبق اعلام وزارت کار 93 درصد کارگاه‌هایی که از شیوع کرونا متأثر شدند در دو حوزه خدمات و صنعت فعال بوده‌اند.

  در همین ارتباط، 848 زیررسته شغلی به شدت آسیب دیده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین شدند و اعلام شد که تعداد بنگاه‌های آسیب دیده 3 میلیون واحد است که 1.3 میلیون واحد آن بیمه شده و دارای کد کارگاهی و 1.7 میلیون واحد فاقد بیمه و کد کارگاهی هستند.

  وزارت کار در اواخر اردیبهشت ماه با معرفی سامانه کارا اعلام کرد که کسب و کارهای آسیب دیده می‌توانند با دریافت تسهیلات ویژه ای، تا حدودی از دوره سخت کرونا عبور کنند که مطابق با جدول ارائه شده از سوی وزارت کار مبلغ تسهیلات ویژه کسب و کار کرونا در صورتی که تسهیلات تا 16 میلیون تومان باشد، سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک، تسهیلات 16 تا 48 میلیون تومان نوع وثیقه سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک به همراه یک ضامن (واحد اقتصادی دیگر یا کارمند)، مبلغ تسهیلات 48 تا 160 میلیون تومان و نوع وثیقه سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک به همراه 2 ضامن (واحد اقتصادی دیگر یا کارمند)، مبلغ تسهیلات 160 تا 200 میلیون تومان با نوع سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک به همراه 3 ضامن (واحد اقتصادی دیگر یا کارمند)، مبلغ تسهیلات از 200 میلیون تومان بالاتر و با نوع وثیقه ارائه تضمین صادره از سوی صندوق‌های ضمانت و یا بنا به تشخیص بانک ارائه وثایق متعارف و سقف مبلغ سفته 1.5 برابر اصل و سود تسهیلات است.

  در این بین، با توجه به اینکه سازوکار ثبت‌نام صاحبان مشاغل در سامانه کارا از حدود 4 ماه پیش آغاز شده بود، چندی پیش مهلت ثبت‌نام به اتمام رسید؛ اما به دلیل مشکلات فراوان این حوزه، 28 مرداد ماه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، مهلت ثبت نام این تسهیلات را تمدید کرد؛ به گونه‌ای که صاحبان مشاغل بیمه شده تا روز 15 شهریور ماه می‌توانستند برای دریافت وام ثبت نام کنند اما با توجه به اینکه صاحبان مشاغل فاقد بیمه دیرتر به این جمع اضافه شدند، مقرر شد تا پایان شهریور ماه مهلت ثبت‌نام داشته باشند که بر این اساس، فردا 31 شهریور ماه مهلت این دسته از کسب و کارها به پایان می‌رسد.

  چند بنگاهها موفق به دریافت وام کرونایی شدند؟

  عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی عصر دیروز در نشست دوره‌ای با مدیران عامل بانک‌ها گفته که طی یک ماه و نیم گذشته 4 هزار و 400 میلیارد تومان تسهیلات کرونا به بنگاههای مشمول پرداخت شده است.

  با این وجود وزارت کار هنوز گزارشی از تعداد بنگاههای دریافت کننده این وام منتشر نکرده است؛ انتشار گزارش عملکرد از پرداخت این وام از آن جهت اهمیت دارد که یک بررسی میدانی توسط خبرنگار مهر حاکی از آن است که این وام هنوز به بسیاری از مشمولان پرداخت نشده است.

  یک مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد احتمال تمدید مهلت ثبت نام برای دریافت وام کرونا، گفت: با توجه به اینکه ستاد ملی مقابله با پیامدهای کرونا سازوکار را تعیین می‌کند، باید منتظر ماند و دید که این ستاد در روز دوشنبه چه تصمیم می‌گیرد.

  وی افزود: از نظر ما احتمال تمدید وجود دارد اما تصمیم نهایی را این ستاد می‌گیرد.

  در واحدهای آسیب دیده از کرونا که از سوی وزارت کار شناسایی شده‌اند، 2.8 میلیون نفر بیمه شده و 3 میلیون نفر فاقد بیمه مشغول به کار هستند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی