عصر بازاربرنج

تورم آلمان منفی شد

عصر اعتبار- نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی یعنی آلمان در ۱۲ ماه منتهی به آگوست با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به منفی ۰.۱ درصد رسید.

تورم آلمان منفی شد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، نرخ تورم آلمان در ماه آگوست بازهم نسبت به نرخ  هدف گذاری شده دو درصدی فاصله داشته است.

  این نرخ تورم که پایین‌ترین تورم ثبت شده از آوریل سال 2016 در این کشور محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت بخش انرژی قرار گرفته که نرخ تورم آن به منفی 6.3 درصد رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار آلمان، تورم در بخش مواد غذایی  به منفی 1.3 درصد کاهش پیدا کرده است.

  متوسط نرخ تورم آلمان در سال‌های 1950 تا 2019 برابر با 2.37 درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر 1951 با 11.54 درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی 7.62 درصدی ماه ژوئن سال 1950 بوده است.

  بر مبنای ماهانه نیز تورم آلمان در ماه آگوست منفی 0.2 درصد اندازه‌گیری شده که 0.3 درصد کمتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به منفی 0.1 درصد رسیده است.

  نرخ تورم فرانسه 0.2 درصد

  مرکز آمار فرانسه اعلام کرد نرخ تورم فرانسه نیز در 12 ماه منتهی به آگوست با 0.6 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 0.2 درصد رسیده که این نرخ تورم، کمترین تورم ثبت شده در این کشور از ابتدای آغاز بحران کرونا تاکنون بوده است.

  مهم ترین عامل کاهشی نرخ تورم طی این مدت مربوط به بخش انرژی بوده است که تورم آن طی این مدت به منفی 7.1 درصد رسیده است. لباس و پوشاک نیز تورم منفی 1.7 درصدی را تجربه کرده است.

  در بین سایر بخش‌ها نرخ تورم مواد غذایی به 0.9 درصد رسیده و تورم آب و برق 0.3 درصد اندازه گیری شده است.

  متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی 1958 تا 2019 برابر با 4.35 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل 1958 با 18.8 درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده نیز تورم منفی 0.7 درصدی ماه ژوئیه سال 2009 بوده است.

  بر مبنای ماهانه نیز تورم فرانسه در ماه آگوست منفی 0.1 درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به تورم ثبت شده ماه قبل 0.5 درصد کمتر شده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در این ماه به 0.1 درصد رسیده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی