عصر بازاربرنج

تمدید مهلت دریافت وام اجاره تا پایان دی ماه

عصر اعتبار- براساس تصمیم ستاد ملی کرونا، متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن که تا پایان دی‌ماه قرارداد اجاره‌شان منعقد شود برای سال جاری می‌توانند وام ودیعه مسکن را دریافت کنند.

تمدید مهلت دریافت وام اجاره تا پایان دی ماه
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، ستاد ملی مقابله با کرونا در آخرین جلسه خود پرداخت تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات (کمک ودیعه مسکن) را تا پایان دی‌ماه سال جاری تمدید کرد. به این ترتیب متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکنی که تا پایان دی‌ماه قرارداد اجاره‌شان منعقد شود برای سال جاری می‌توانند وام ودیعه مسکن را دریافت کنند.

  البته بنا به گفته پروانه اصلانی - مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی - در شرایط فعلی ثبت نام جدید برای وام ودیعه مسکن انجام نمی‌شود. افرادی که پیش‌تر ثبت‌نام کرده‌اند ساماندهی می‌شوند و مبالغی که برای پرداخت وام ودیعه مسکن در نظر گرفته شده به متقاضیان واجد شرایط به مرور و تدریجی پرداخت خواهد شد.

  اصلانی اعلام کرده که حدود 500 هزار نفر تا کنون مدارک خود را بارگذاری و به مرور به بانک‌ها معرفی می‌شوند.   پیش از این محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - تعداد کل متقاضیان واجد شرایط دریافت وام ودیعه مسکن را 355 هزار نفر اعلام کرده بود. با این حساب به نظر می‌رسد همه متقاضیان به بانک معرفی می‌شوند و هر زمان که عدم احراز شروط دریافت این تسهیلات محرز شود از روند پرداخت وام کنار گذاشته می‌شوند.

  مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن درباره آخرین آمار ثبت نام متقاضیان وام اجاره گفته است: پیش‌تر و در زمان ثبت نامی که تعیین شده بود، دو میلیون و 200 هزار نفر پیامک درخواست وام ودیعه مسکن ارسال کرده بودند که از این میزان، تعدادی کد ملی مخدوش داشتتند. حدود یک میلیون و 800 هزار نفر کد ملی صحیح داشتند که به آنها پیامک ارسال شده و به مرور مدارک خود را بارگذاری و تکمیل درخواست می‌کنند. تاکنون حدود 500 هزار نفر تکمیل درخواست کردند و به مرور به بانک معرفی می‌شوند و در فرآیند دریافت وام ودیعه مسکن، قرار می‌گیرند.

  انتقاد از روند کند پرداخت تسهیلات در بانک‌ها

  پرداخت وام اجاره در بانک‌ها به کندی انجام می‌شود و به نظر می‌رسد کماکان این مشکل وجود دارد. رئیس کمیسیون عمران مجلس گفته که تا کنون به حدود 22 هزار نفر وام ودیعه مسکن پرداخت شده که همکاری و همراهی لازم در سیستم بانکی برای پرداخت تسهیلات وجود ندارد.

  رضایی کوچی اعلام کرده که در هفته جاری متولیان امر از بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی برای پیگیری و رفع موانع پرداخت وام ودیعه مسکن به کمیسیون عمران مجلس دعوت خواهند شد.

  به گزارش ایسنا، با شیوع ویروس کرونا دولت تصمیم گرفت برای کمک به خانوارهای اجاره‌نشین تسهیلات پرداخت کند. این وام در تهران 50 میلیون تومان، ‌ کلانشهرها 30 میلیون و شهرهای کوچک 15 میلیون تومان است که به مستأجران واجد شرایط دارای قرارداد معتبر پرداخت شود. سود این وام 13 درصد است و مستأجران در تهران ماهانه 540 هزار تومان، ‌ کلانشهرها 320 هزار و سایر شهرها 160 هزار تومان پرداخت خواهند کرد. با وجود تقاضای 2.2 میلیون نفری تنها 355 هزار نفر واجد شرایط دریافت این وام هستند و البته وزارت راه و شهرسازی هشدار داده در هر زمان که مالکیت متقاضیان احراز شود از لیست دریافت این وام کنار گذاشته می‌شوند.

  پورسعید خلیلی