عصر بازاربرنج

بانک آو امریکا:

ایی تی اف ها نقش بزرگتری در تقاضای سرمایه گذاری طلا دارند

عصر اعتبار- بر اساس تحقیقات صورت گرفته در بانک آو آمریکا ، بازار طلا دوگانگی نیروها را تجربه می کند ، چراکه تقاضای سرمایه گذاران در صندوق های قابل معامله در بورس با پشتوانه طلا (ETF) اکنون در رونق قیمت ها نقشی بزرگتر نسبت به بازار کاغذی طلای آتی دارد.

ایی تی اف ها نقش بزرگتری در تقاضای سرمایه گذاری طلا دارند
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از کیتکو،اکنون توجه زیادی به بازارهای فلزات گرانبها وجود دارد، زیرا سرمایه گذاران به دنبال دارایی های امن در محیط کاهش بازده اوراق قرضه و رشد تهدیدات تورمی هستند. با این حال ، در حالی که بیشتر مردم به اقدامات اخیر در بازارهای آتی توجه داشته اند ، مایکل ویدمر ، استراتژیست کالایی در بانک آو آمریکا و نویسنده این گزارش ، پیشنهاد می کند که سرمایه گذاران به جریانات سرمایه به ایی تی اف ها توجه داشته باشند.

  ویدمر گفت: "در حالی که سرمایه گذاران نهادی ، که در گذشته اغلب در معاملات آتی حضور داشتند، هنوز سهام زیادی با سود باز (open interest)دارند ، سرمایه گذاران خرده فروشی از اهمیت مادی بیشتری برخوردار شده اند."

  هفته گذشته قیمت طلا در قراردادهای آتی کومکس ، تحویلی در دسامبر نزدیک به 5 درصد کاهش یافت که بزرگترین افت هفتگی آن از ماه مارس بود ، چراکه بازارهای مالی به دلیل پاندمی کووید- 19 ناپایدار بودند. در همین حال ، حجم ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر گلد تراست، بزرگترین صندوق سرمایه گذاری (ETF ) با پشتوانه طلای جهان ، تقریباً 1 درصد سقوط کرد.

  به گفته ویدمر ، فاصله بین بازار آتی و بازار ای تی اف می تواند باعث جابه جایی قیمت شود.

  وی گفت: "بازار طلا در طی تابستان به دلیل جریان های شدید سرمایه چندین بار به شکل معنی داری در معاملات بالاتر از ارزش خالص دارایی معامله شد ، گرچه از آن زمان تاکنون به شرایط عادی بازگشته."

  این یک راز نیست که تقاضای سرمایه گذاری در ایی تی اف های با پشتوانه طلا نقش برجسته تری در بازار دارد. طبق داده های شورای جهانی طلا ، تقاضای سرمایه گذاری در نیمه اول سال 2020 به بالاترین سطح رسیده و به 646 تن افزایش یافته است.

  ویدمر این رشد سرمایه گذاری را کمی بیشتر در چشم انداز کلی بررسی کرد. وی خاطرنشان کرد: دارایی های تحت مدیریت در فضای ایی تی اف های طلا در چهار سال گذشته تقریباً دو برابر شده است.

  وی افزود: طلای نگهداری شده توسط صندوق ها در خزانه های انجمن شمش های بازار لندن نزدیک به 40 درصد از کل فلزات گرانبها را تشکیل می دهد.

  بانک آو آمریکا در ماه آپریل تبدیل به یکی از سر تییتر های خبری اصلی در بازار طلا شد ،بعد از آنکه اعلام کرد  طی 18 ماه طلا می تواند به 3000 دلار در هر اونس برسند.

  تحلیلگران در بهار گفتند: "در حالی که بانک های مرکزی برای گسترش ترازنامه های خود و پشت سر گذاشتن شرایط اقتصادی ناشی از پاندمی پیش قدم شده اند، بسیاری از خطرات می توانند به طور موثر تبدیل به مشکلاتی اجتماعی شوند و جذابیت طلا را تقویت کنند."

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی