عصر بازاربرنج

عدم اعتمادسرمایه گذاران بالقوه به فضای طلا مانعی برای رشد قیمت آن است

عصر اعتبار- به گفته مدیرعامل یک شرکت رایانه ایی تجزیه و تحلیل بازارهای مالی ،عدم اعتماد به فضای طلا هنوز هم مانع بزرگی برای رشد قیمت های آن است ، به ویژه هنگامی که صحبت از جذب سرمایه گذاران جدید می شود .

عدم اعتمادسرمایه گذاران بالقوه به فضای طلا مانعی برای رشد قیمت آن است
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» ، مدیر عامل گلدکس ، سیلویا کاراسکو ، روز سه شنبه به کیتکو نیوز گفت ، طلا امسال "یک طوفان مضاعف کامل" را تجربه کرده است، زیرا همه گیری COVID-19 باعث تشدید تاثر فاکتورهای حرکتی موجود در بازار طلا شده است.

  "وقتی نمودار حرکتی طلا را مشاهده می کنید ، مشخص است که افزایش طلا از اواخر سال 2018 آغاز شده است. طوفان عالی در آن زمان آغاز شده بود. در سال 2019 ، ما شاهد درگیری های ترامپ بر سر معاملات تجاری ،برگزیت ، ضعف دلار امریکا و از کنترل خارج شدن وضعیت بدهی ها بودیم و سپس  کووید -19  در ماه فوریه وارد بازار ها شد.... "به نظر مردم شرایط  2019 را فراموش کرده اند –یعنی جاییکه اقتصاد حتی قبل از ضربه پاندمی هم بیمار بود ، کووید -19 تنها شرایط را تشدید کرد و طلا پناهگاه نهایی برای دارایی ها است."

  بسیاری از سرمایه گذاران جدید در طی پاندمی به طلا روی آوردند ،جاییکه قیمت ها از 1500 دلار در ابتدای سال به رکورد جدید هر اونس 2075 دلار افزایش یافت. عامل اصلی این اتفاق، افزایش تقاضای سرمایه گذاران از سمت غرب بود. از آن زمان و ثبت رقم رکوردی ، قیمت ها حدود 100 دلار کاهش یافته است. در زمان نوشتن این مقاله ، طلای معاملات آتی تحویلی در دسامبر بازار کومکس با قیمت 1908.30 دلار در هر اونس معامله می شد.

  عجله وتعجیل برای طلا نه تنها در فضای مالی وجود داشت ،بلکه رسانه های جریان ساز اصلی و همچنین عناوین خبری جهانی ،طلا را به عنوان موضوع روزمره گفتگو ها مطرح کردند..... حتی فروشگاه عمده فروشی با تخفیف کاستکو نیز برای استفاده از موقعیت و سودآوری شروع به فروش شمش کرد.

  با این وجود ، علی رغم توجه فراوان به طلا در سال جاری ، شورای جهانی طلا (WGC) دریافت که 48 درصد از خریداران بالقوه به صنعت طلا اعتماد ندارند. .....کاراسکو خاطرنشان کرد: این عدم اعتماد مانع قابل توجهی در هنگام گسترش پایگاه مشتری جدید در فضای طلا است.

  کاراسکو گفت: "کدام مخصول طلا را خریداری می کنم؟ از کجا بدانم که طلا متعلق به من است؟ از کجا می توان فهمید که قیمت مناسب را می پردازم؟ طلای خریداری شده اصل استیا تقلبی؟ به عنوان یک صنعت ،ما باید این مسئله را حل کنیم."

  به عنوان یک راه حل ، شورای جهانی طلا  اصول سرمایه گذاری طلا خرده فروشی را معرفی کرده است که : انصاف و صداقت ، شفافیت ، محافظت از دارایی های مشتری ، شرکت عرضه کننده طلایی مسئولیت پذیر ، رعایت مقررات ، احتیاط تجاری و حرفه ای بودن عملیاتی را شامل می شود.

  مدیر عامل شورای جهانی طلا ، دیوید تایت ، درباره این هفت اصل گفت: "از طریق این مشارکت صنعتی ، برای ما روشن می شود که بازار از مجموعه ایی از بهترین روشهای همتراز جهانی برای اطمینان از یک بازار موثر ، کارآمد و قابل اعتماد بهره مند خواهد شد."

  "در بازاری بسیار پراهمیت ،تلاش برای ایجاد اعتماد در گروه سرمایه گذاران خرده فروشی بسیار مهم است.

  کاراسکو افزود ، هرچه اعتماد بیشتر باشد ، طلای بیشتری نیز فروخته می شود.

  در مسیر پیش رو ، کاراسکو پیش بینی می کند که طلا همچنان یک سرمایه گذاری بسیار مهم باقی خواهد ماند ،زیرا ممکن است بحران پاندمی هنوز شدید ترین حالت خود را پشت سر نگذاشته و هنوز کف عمق آن مشخص نشده باشد...وی گفت: "ما در صورت وجود واکسن کف بحران را ( تاثیر مخرب بیشتر نمی شود ) تجربه خواهیم کرد. تنها در این صورت است که می توانیم طول زمان بهبودی اقتصادی را پیش بینی کنیم." " زمستان پیش رو دوره ایی بسیار سخت خواهد بود."

  پاندمی نشان داد که طلا در زمان نیاز همیشه حضور دارد ، به همین دلیل مدیر عامل این شرکت دیدگاه صعودی خود در مورد طلا را حفظ کرده و رشد قیمتی 15 درصدی تا انتهای سال را پیش بینی می کند.

  کاراسکو خاطرنشان کرد: برخی از بزرگترین خطرات بهبود اقتصادیدر مسیر پیش رو ، حجم عظیم بدهی و روند چاپ پول برای ایجاد شرایط حرکت چرخ های اقتصاد است.

  وی هشدار داد: "بین بازارهای مالی و اقتصاد واقعی اختلاف وجود دارد..... آنها محرکهای جدیدی را که توسط دولت پشتیبانی می شود ارایه می کنند... بهبودی کامل از وضعیت موجود ممکن است پنج ، ده یا حتی بیست سال طول بکشد." "در مقطعی ، دولت مجبور خواهد شد که بازارها را به حال خوشان رها کند و دیگر کمکی به آنها ارایه ندهد. اما تا آن زمان ، ما در مارپیچ بدهی فرو خواهیم رفت ."

  به گفته مدیر عامل گلدکس ، طلا در تمام طول زمان اجرای این سناریو نقش محوری دارد. به عنوان مثال ، نگاهی به آلمان بیندازید. هرگز نتوانسته فراموش کند که دچار کاهش شدید ارزش پول شده است.

  کاراسکو گفت: "آلمان در مورد سرمایه گذاری فیزیکی طلا ، کشور شماره یک در اروپا باقی مانده است. اکنون نیز همین است. مردم جذابیت طلا را فراموش نخواهند کرد و آن به احتمال  بروز یک بیماری پاندمی دیگر حفظ خواهند کرد.."

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۱۰ ماه پیش
    آرشیو