عصر بازاربرنج

پیش‌بینی ۳ کارشناس درباره آینده دلار پس از مذاکره احتمالی

عصر اعتبار- دلار دوباره به صدر اخبار رسانه‌ها نشست. حالا دو روز متوالی است که اسکناس امریکایی در سراشیب افتاده و بهای آن تا ۲۷ هزار تومان عقب‌نشینی کرده است. دلار تا پیش از این مرز مقاومتی ۳۰ هزار تومان را رد کرده و تا ۳۲ هزار تومان هم پیش رفته بود.

پیش‌بینی ۳ کارشناس درباره آینده دلار پس از مذاکره احتمالی
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصراعتبار» به نقل از تجارت نیوز، فعالان بازار ارز می‌گویند که جلو افتادن جو بایدن در انتخابات امریکا، امیدها را برای مذاکره با ایران و گشایش سیاسی و اقتصادی تقویت کرده است.

  آنها البته به تجربه ریزش شاخص بورس در اواخر تابستان امسال اشاره می‌کنند و معتقدند که بورس برای مردم ایران عبرت شده! و حالاعقبگرد دلار چشم خیلی‌ها را ترسانده و آنها را به صف فروش کشانده است.

  این اتفاقات در بستری رخ می‌دهد که پیش از شروع سال 99 بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی پیش‌بینی کرده بودند که دلار امسال حداکثر تا 20 هزار تومان پیش می‌رود و البته این اتفاق در نیمه دوم سال می‌افتد.
  با این وجود، اسکناس امریکایی خیلی زودتر از تصور همه کانال‌های قیمت را یکی یکی درنوردید و از 30 هزار تومان عبور کرد. حالا در شرایطی که فقط چند روز دیگر تا تعیین تکلیف انتخابات امریکا باقی مانده است، بازارهای ایران در وضعیت بیم و امید سرگردان مانده‌‎اند.

  ریزش سنگین قیمت دلار اتفاق نمی‌افتد
  احمد حاتمی‌یزد، کارشناس بانکی معتقد است که قیمت دلار در ایران سیاسی شده است و دیگر از پارامترهای اقتصادی تبعیت نمی‌کند. او به تجارت‌نیوز می‌گوید که حتی در صورت انتخاب بایدن، باید دید که وضعیت ارتباط سیاسی ایران و امریکا به کدام سمت و سو می‌رود

  حاتمی‌یزد تاکید می‌کند که حتی در صورت برگشت امریکا به برجام قیمت دلار ریزش عمده‌ای را تجربه نخواهد کرد و در نهایت در کانال قیمت 25 تا 30 هزار تومان تثبیت می‌شود.

  اقتصاد کشش دلار گران‌تر از 20 هزارتومان را ندارد
  بهاالدین هاشمی، دیگر کارشناس بانکی هم اعتقاد دارد که بهبود وضعیت اقتصاد ارتباط غیرقابل انکاری با رشد سرمایه‌گذاری خارجی و بازگشت منابع و همین‌طور آزادی گردش پول و … دارد.

  او تاکید می‌کند که در حال حاضر بایدن هم برای مذاکره با ایران شرایط دشواری پیش روی ایران گذاشته است که به نظر نمی‌رسد شرایط سیاسی و در نهایت شرایط اقتصادی کشور به سرعت از وضعیت فعلی خارج شود.

  بنابراین به نظر می‌رسد که هیجان انتخابات امریکا بر بازار ارز به زودی فروکش می‌کند و قیمت‌ها برمی‌گردند.

  این کارشناس بانکی البته توضیح می‌دهد که در صورت اتصال دوباره شبکه بانکی و اقتصاد ایران به تجارت جهان، باید گفت که قدرت خرید مردم و شرایط تولید و اقتصاد ایران در زمان فعلی کشش دلار بیشتر از 20 هزار تومان را ندارد و اگر ایده‌آل‌ترین شرایط یعنی رفع تحریم‌های ایران و بهبود وضعیت اقتصادی اتفاق بیفتد، دلار در محدوده قیمت 15 تا 20 هزار تومان تثبیت می‌شود.

  خطر صعود دوباره قیمت دلار در نیمه دوم سال
  میثم رادپور، کارشناس بازارهای مالی معتقد است که صرف‌نظر از هیجان انتخابات امریکا، تلاش دولت برای رویگردانی از چاپ پول موجب شده است که دلار از قیمت 30 هزار تومان عقبگرد کند.

  بنا به توضیحات این کارشناس فروش نفت سقوط کرده و صادرات غیرنفتی به دلیل شیوع کرونا در شش ماهه اول امسال حدود 35 درصد ریزش کرده است و دولت برای خودداری از چاپ پول و جهش تورم ناچار شده است که 100 هزار میلیارد تومان از کسری بودجه‌اش را به شیوه انتشار اوراق و فروش سهام شرکت‌های دولتی در بورس تامین کند.

  با این وجود حجم نقدینگی 15 درصد رشد داشته است اما نکته اینجاست که به نظر می‌رسد دولت در نیمه دوم سال برای تامین کسری بودجه قادر نیست که دوباره از ابزار انتشار اوراق و بازار سرمایه استفاده کند.

  بنابراین خطر چاپ پول بالا می‌گیرد و احتمال صعود دوباره قیمت دلار است.
  رادپور تاکید دارد که در صورت بازگشت وضعیت عادی به اقتصاد ایران، بهای دلار بیشتر از 23 تا 24 هزار تومان نخواهد بود و قیمت ارز امریکایی در بازار ایران روی این محدوده تثبیت می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی