عصر بازار

عاملان گرانی طلا در سال آینده

عصر اعتبار- رفینیتیو متالز ریسرچ پیش بینی کرد در سال میلادی آینده تقاضا برای طلا از سوی صنعت جواهرات و بانکهای مرکزی به میزان چشمگیری کمتر خواهد بود اما سرمایه گذاران با خرید و نگهداری مقادیر زیادی طلا، باعث می شوند قیمتها بالا بمانند.

عاملان گرانی طلا در سال آینده
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، قیمت اونس طلا در ماه اوت که سرمایه گذاران در اروپا و آمریکای شمالی برای حفظ سرمایه در بحبوحه بحران پاندمی ویروس کرونا به احتکار طلا پرداختند، به 2072 دلار و 50 سنت صعود کرد. این قیمتهای بالا باعث سقوط فروش جواهرات در آسیا شد که پیش از این بزرگترین موتور رشد بازار طلا بود.

  کامرون الکساندر، مدیر رفینیتیو متالز ریسرچ همزمان با انتشار جدیدترین گزارش سه ماهه این موسسه درباره عرضه و تقاضای طلا، اظهار کرد: تقاضا برای جواهرات امسال 31 درصد افت کرده و به 1327 تن می رسد اما در سال 2021 به میزان 9 درصد رشد کرده و به 1447 تن خواهد رسید. خرید بانکهای مرکزی امسال نیمی کاهش یافته و به 312 تن می رسد و در سال آینده اندکی بهبود خواهد یافت و به 385 تن بالغ می شود.

  سرمایه گذاران همچنان شکاف تقاضا برای طلا را پر خواهند کرد. صندوقهای ETF طلا امسال 1205 تن طلا خریده اند که سه برابر میزان سال 2019 است و انتظار می رود 1362 تن دیگر در سال 2021 خریداری کنند که بیشترین میزان خرید تاکنون خواهد بود.

  خرید شمش و سکه طلا توسط خریداران خرده پا امسال شش درصد کاهش یافته و به 917 تن می رسد اما سال آینده 13 درصد رشد کرده و به 1039 تن افزایش پیدا کند.

  الکساندر گفت: میانگین قیمت هر اونس طلا در سال میلادی آینده 1890 دلار خواهد بود که پایین 1965 دلار پیش بینی قیمت در جدیدترین نظرسنجی رویترز است اما وی خاطرنشان کرد که قیمتها ممکن است نوسانی باشند.

  طبق گزارش رفینیتیو، در سه ماهه سوم امسال با وجود بهبود ساخت جواهرات، تقاضا به ضعیفترین حد خود در سال جاری رسید.

  بر اساس گزارش رویترز، مالکان شمش طلا در آسیا به فروش طلا اقدام کرده و تقاضا برای شمشهای طلا به پایینترین حد در بیش از یک دهه اخیر نزول کرد. بانکهای مرکزی هم در مقایسه با مقداری طلایی که از سال 2010 خریداری کرده بودند، طلای بیشتری فروختند و روند ورود سرمایه به صندوقهای ETF ضعیف شد.

  پورسعید خلیلی