عصر بازار

گزارش بانک مرکزی نشان داد؛

رشد ۴۰ درصدی تسهیلات بخش مسکن

عصر اعتبار- گزارش بانک مرکزی از تسهیلات ۶ ماهه بانک‌های کشور حاکی از رشد ۴۰ درصدی تسهیلات‌دهی بخش صنعت مسکن و ساختمان نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

رشد ۴۰ درصدی تسهیلات بخش مسکن
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا ،بررسی‌ها نشان می‌دهد در نیمه نخست سال جاری، حدود 39.4 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان پرداخت شده است که حدود 6 درصد از کل تسهیلات 696.7 هزار میلیارد تومان تسهیلات داده شده را شامل می شود. بانک مرکزی گزارش تسهیلات دهی بانک های کشور تا پایان شهریور ماه سال جاری به 5 صنعت اصلی منتشر کرد. آمارها نشان می‌دهد بخش خدمات با سهم 35 درصدی از کل تسهیلات داده شده بیشترین و بخش مسکن با سهم 6 درصدی کمترین سهم را از کل تسهیلات داده شده به خود اختصاص داده اند.

  مقایسه تسهیلات داده شده در بخش مسکن و ساختمان در 6 ماه نخست سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته نیز نشان می دهد، اگرچه تسهیلات دهی بانک ها به این صنعت رشد 39 درصدی را ثبت کرده، اما در مقایسه با رشد تسهیلات دهی به سایر بخش های اقتصادی کمترین رشد را داشته است.

  براساس آمار منتشر شده در نیمه نخست سال گذشته 28.4 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن داده شده بود که این رقم با رشد 39 درصدی به حدود 39.4 هزار میلیارد تومان در نیمه نخست سال جاری رسیده است. بررسی ها نشان می دهد مجموع تسهیلات داده شده در 6 ماه نخست سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد 82 درصدی را تجربه کرده است. در واقع از رقم 382.2 هزار میلیارد تومان در تا پایان شهریور 98 به رقم 696.7 هزار میلیارد تومان تا پایان شهریور سال جاری رسیده است. مقایسه این دو بازه زمانی نشان می دهد که تسهیلات دهی در بخش بازرگانی بیشترین رشد را داشته است. میزان تسهیلات دهی به صنعت بازرگانی در نیمه نخست سال گذشته 68.9 هزار میلیارد تومان بوده که با رشد 105 درصدی به رقم 141.3 هزار میلیارد تومان در سال جاری رسیده است. پس از آن تسهیلات دهی به بخش خدمات در بازه مذکور رشد 82 درصدی و تسهیلات دهی به بخش صنعت و معدن رشد 80 درصدی را ثبت کرده اند. رشد تسهیلات دهی به بخش کشاورزی نیز در بازه مذکور حدود 58 درصد بوده است. در نتیجه رشد 39 درصدی تسهیلات دهی به بخش مسکن در رتبه آخر قرار دارد.

  از سوی دیگر گزارش بانک مرکزی اهداف تسهیلات دهی به هر بخش را نیز نشان می دهد. این اهداف 6 گانه شامل: ایجاد، تامین سرمایه در گردش، تعمیر، توسعه، خرید کالای شخصی و خرید مسکن است. براساس گزارش بانک مرکزی در نیمه نخست سال جاری، در بخش مسکن و ساختمان 30 درصد از تسهیلات 39 هزار میلیارد تومانی به خرید مسکن تعلق داشته است. به عبارت دیگر تا پایان شهریور ماه سال جاری حدود 11.8 هزار میلیارد تومان از تسهیلات داده شده در بخش مسکن و ساختمان به هدف خرید مسکن پرداخت شده است. پس از آن هدف تعمیر با سهم 26 درصدی قرار دارد. آمارها نشان می دهد حدود 10 هزار میلیارد تومان از تسهیلات داده شده در بخش مسکن با هدف تعمیر بوده است. هدف تامین سرمایه در گردش نیز سهم 9.7 درصدی از کل تسهیلات 6 ماهه داده شده به این بخش را شامل شده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی