عصر بازار

تقدیر رییس صندوق بین‌المللی پول از شورای همکاری خلیج فارس

عصر اعتبار- رییس صندوق بین‌المللی پول می‌گوید: سیستم‌های مراقبت بهداشتی قوی و اقدامات به موقع شورای همکاری خلیج فارس، از بحران‌های عمیق‌تر جلوگیری می‌کند.

تقدیر رییس صندوق بین‌المللی پول از شورای همکاری خلیج فارس
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، کریستینا جورجیونا رییس صندوق بین المللی پول می گوید: سیستم های بهداشت عمومی قوی و اقدامات مالی و پولی به موقع توسط دولت های خلیج فارس و بانک های مرکزی به جلوگیری از عمیق تر شدن مراقبت های بهداشتی و بحران های اقتصادی در پی شیوع بیماری همه گیر Covid-19 کمک کرده است.

  وی روز یکشنبه در جلسه وزیران دارایی و روسای بانک های مرکزی شورای همکاری خلیج فارس گفت: بسته های مالی و حمایت از نقدینگی از اقتصاد منطقه ای و همچنین از درآمد و معیشت محافظت می کند. من می خواهم تاکید کنم که شما در این منطقه واقعاً نمونه بوده اید. اقدامات به موقع و ابتکاری شامل معافیت و تعویق مالیات، انتقال نقدی و یارانه به شرکت های کوچک و متوسط بود.

  به گفته وی، سیاست گذاران سیستم های بهداشت عمومی در انجمن شش عضوی شورای همکاری خلیج فارس را تقویت کرده اند، که میزان مرگ و میر در این منطقه را در پایین ترین سطح در جهان نگه داشته است. امارات، دومین اقتصاد بزرگ جهان عرب و بحرین برخی از بزرگترین رژیم های آزمایش سرانه و ردیابی تماس در جهان را به کار گرفتند.

  این بیماری همه گیر از سال 1930 تاکنون اقتصاد جهانی را به عمیق ترین رکود انداخته است زیرا تجارت جهانی را متوقف کرده و صنعت مسافرت و جهانگردی را به شدت مختل کرده است. صندوق بین المللی پول در جدیدترین چشم انداز اقتصاد جهانی که در اوایل ماه جاری منتشر شد، تخمین زده که تولید جهانی در سال 2020 با بهبودی کند و ناهموار در سال آینده 4.4 درصد کاهش یابد. پیش بینی می شود اقتصاد شورای همکاری خلیج فارس در سال جاری 6 درصد کاهش یابد، که کمتر از پیش بینی کوچک شدن 7.1 درصدی است. این صندوق پیش بینی می کند که اقتصادهای خلیج فارس 2.3 درصد در سال 2021 توسعه یابد.

  تاکنون دولت ها و بانک های مرکزی در سطح جهان بیش از 12 تریلیون دلار حمایت مالی و پولی برای ایجاد ثبات در بازارهای مالی و محافظت از مشاغل به دست آورده اند. اولین بار امارات متحده عربی در منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی بود که محرک 27.25 میلیارد دلاری یا 100 میلیارد درهمی را برای حمایت از شرکت ها و اشخاصی که تحت تاثیر این بیماری همه گیر قرار گرفته اند، در ماه مارس ارائه داد. این بسته که شامل وام های با هزینه صفر و سرمایه های سست تر برای افزایش وام بود، بعداً به 256 میلیارد درهم افزایش یافت.

  رییس صندوق بین المللی پول از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواست به طور فزاینده ای خانوارها و مشاغل مورد نیاز را هدف قرار دهند و حمایت خود را به سمت شرکت هایی که احتمال موفقیت آنها وجود دارد و افراد نیازمند جا به جا کنند.

  وی افزود، صندوق بین المللی پول می تواند در توسعه بیشتر این سیاست ها حمایت کند. وی همچنین گفت که شورای همکاری خلیج فارس، که در تلاش است تا میزان انرژی های تجدید پذیر را در مخلوط انرژی خود افزایش دهد، یک شانس عالی به سمت سبز شدن دارد.

  من می خواهم از امارات متحده عربی برای ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان تعریف کنم. همچنین از کشورهای حوزه خلیج فارس در مورد استفاده از فناوری که به گفته وی به شرکت ها و نیروی کار کمک می کند تا در میان بیماری همه گیری فعالیت کنند، تقدیر کرد.

  پورسعید خلیلی