عصر بازاربرنج

اوضاع وخیم اقتصادی فرانسه

عصر اعتبار- وزیر اقتصاد فرانسه پیش بینی کرد اقتصاد این کشور ۱۱ درصد کوچک شود.

اوضاع وخیم اقتصادی فرانسه
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصراعتبار» به نقل از ایسنا، برونو لومر- وزیر دارایی فرانسه با اشاره به افزایش سریع شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور از احتمال کوچک شدن 11 درصدی اقتصاد این کشور خبر داده که این رشد یک درصد پایین تر از برآورد قبلی دولت این کشور است. 

  پیش از این مرکز آمار فرانسه در گزارشی پیش بینی کرده بود اقتصاد این کشور تا پایان امسال 9 درصد کوچک شود. به گفته این موسسه ریسک های ناشی از کرونا باعث شده است تا فعالیت های تجاری و اقتصادی با افت محسوسی مواجه شود و بخش بزرگی از توان مالی دولت به هزینه های درمانی تخصیص یابد. دولت فرانسه در برآوردی که حتی از مرکز آمار این کشور نیز بدبینانه تر است، پیش بینی کرده رشد اقتصادی امسال به منفی 11 درصد برسد.

  لو مر سه ماهه چهارم سال را یک فصل سخت دانست که در آن شرایط اقتصادی این کشور ضعیف تر از حد معمول خواهد بود اما وی در عین حال ابراز امیدواری کرد که عملکرد سال آینده به اندازه ای نیرومند باشد که بتواند عملکرد بد امسال را جبران کند. 

  متوسط نرخ رشد اقتصادی فرانسه در بازه زمانی 1949 تا 2019 معادل 0.78 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سه ماهه سوم سال 1968 با هشت درصد و پایین‌ترین رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه دوم سال 1968 با منفی 5.3 درصد بوده است.

  این اظهارات لومر مطابق با برآورد بانک مرکزی فرانسه است که در گزارشی از وضعیت اقتصاد این کشور اعلام کرده بود بازگشت فعالیت‌ها به سطوح پیش از بحران دست کم دو سال به طول خواهد انجامید. طبق برآورد صورت گرفته توسط این بانک اقتصاد فرانسه پیش از انکه در سال‌اینده به رشد 6.9 درصدی دست یابد، امسال 10.3 درصد کوچک خواهد شد که در صورت تحقق حتی از عملکرد اقتصاد این کشور در سال های جنگ جهانی دوم نیز بدتر خواهد بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی