عصر بازاربرنج

در سایه ریزش ۸۰ دلاری اونس جهانی و نوسانات نرخ ارز

کاهش قیمت‌ در بازار سکه و طلا ادامه دارد

عصر اعتبار- به گفته نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران، در طول یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، علاوه بر کاهش حدود ۸۰ دلاری هر اونس جهانی، در داخل نیز همچنان تاثیر نوسانات کاهشی نرخ ارز مشهود بوده است که سبب شده قیمت سکه در طول یک هفته اخیر کاهشی ۸۰۰ هزار تومانی داشته باشد.

کاهش قیمت‌ در بازار سکه و طلا ادامه دارد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا،محمد کشتی‌آرای در رابطه با تغییرات یک هفته اخیر بازار داخلی سکه و طلا، اظهار کرد: با توجه به تحولات سیاسی-اقتصادی آمریکا، در هفته‌ای که گذشت، شاهد نوسان کاهشی قیمت جهانی طلا را داشته‌ایم. در حالی که در قیمت‌های جهانی هر اونس طلا تا 1964 دلار رسیده بود، در طول یک هفته اخیر به 1880 دلار  رسید و کاهش 80 دلاری را تجربه کرد و همانطور که پیش‌بینی شده بود، آرامشی بود که در این زمینه اتفاق افتاده بود. اگرچه تحولات سیاسی به سمت بحران در آمریکا پیش می‌رفت، طبیعتا قیمت‌های جهانی طلا افزایشی بود اما با آرامشی که فعلا ایجاد شده است، قیمت انس جهانی کاهشی بوده است.

  نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: در بازار داخلی نیز قیمت سکه و طلا همچنان تحت تاثیر نرخ ارز نیز بوده است. در حالی که قیمت جهانی طلا کاهش پیدا کرد، نوسانات نرخ ارز تعیین‌کننده بود. در طول هفته‌ای که گذشت، با توجه به نوسانات کاهشی نرخ ارز، می‌توان گفت که به طور متوسط قیمت سکه نوسان 800 هزار تومانی داشت و در حالی که در ابتدای هفته در محدوده 13 میلیون و 800 هزار تومانی قرار گرفته بود، هفته را با قیمت 13 میلیون تومان به پایان رساند.

  وی افزود: در مجموع  باتوجه به اتفاقاتی که در بازار داخلی رخ داد و معاملات فیزیکی و کاغذی طلا ممنوع شد و تعدادی از معامله‌گران این حوزه و افرادی که موجب اختلالات ارزی و اختلال در قیمت سکه و طلا بودند، دستگیر شدند، سطح معاملات در روزهای پایانی هفته در بازار به شدت کاهش پیدا کرد و روزهای پایانی هفته، قیمت سکه رو به کاهش پیش رفت که این کاهش چشمگیر نیز بود. در حال حاضر هر قطعه سکه حدودا یک میلیون 200 هزار تومان تا یک میلیون و 100 هزار تومان دارای حباب است که البته نسبت به ابتدای هفته، کاهش یافته است.

  نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، ضمن تاکید براینکه در مجموع بازار سکه و طلا داخلی در یک هفته اخیر روندی نزولی در قیمت‌ها داشته است، در رابطه با آخرین قیمت‌های معاملاتی سکه و طلا، گفت: در حال حاضر قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید 13 میلیون تومان و سکه تمام طرح قدیم 12 میلیون و 600 هزار تومان است. هر قطعه نیم سکه هفت میلیون و 250 هزار تومان، ربع سکه چهار میلیون و 850 هزار تومان و سکه‌های یک گرمی دو میلیون و 650 هزار تومان قیمت دارند.

  این مقام صنفی افزود: همچنین هر مثقال طلا پنج میلیون و 300 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار نیز یک میلیون و 223 هزار و 500 تومان قیمت دارند. همچنین آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی نیز 1872 دلار است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی