عصر بازاربرنج

رشد اقتصادی ژاپن رکورد زد

عصر اعتبار- اقتصاد ژاپن سه ماهه سوم را با رشد پنج درصدی به پایان رساند.

رشد اقتصادی ژاپن رکورد زد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، رشد اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان همان گونه که پیشتر نیز انتظار می رفت، افزایش داشته و به بالاترین سطح تاریخ معاصر خود رسیده است. به گفته اقتصاددانان و کارشناسان، بازگشایی تدریجی کسب و کارها و از سرگیری تجارت خارجی از عوامل اصلی ثبت این عملکرد خوب بوده اند. طبق اعلام دولت ژاپن در سه ماهه سوم امسال اقتصاد این کشور پنج درصد رشد داشته است.

  این رشد که 0.6 درصد بیشتر از رشد پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان و 13.2 درصد بیشتر از رشد دوره مشابه قبل است، بهترین عملکرد اقتصاد ژاپن از زمان ثبت آمارهای مربوطه رشد محسوب می شود. در بین بخش های مختلف، مخارج مصرف کنندگان 9.2 درصد افزایش یافته است. مخارج سرمایه ای نیز 6.7 درصد بیشتر شده است. مخارج دولتی و سرمایه گذاری ثابت رشد مثبت را تجربه کرده‌اند و به ترتیب 5.9 درصد و 5.2 درصد رشد مثبت داشته اند.

  تجارت خارجی ژاپن نیز طی این مدت بهبود یافته تا جایی که طی مدت فوق صادرات این کشور هفت درصد بیشتر و واردات 9.8 درصد کاهش پیدا کرده است. بدین ترتیب کسری تراز تجاری بیش از پیش کاهش یافته است.

  در حال حاضر بزرگ ترین شریک تجاری ژاپن محسوب می‌شود و در نتیجه از سرگیری فعالیت های تولیدی، روابط تجاری دو طرف تا حد زیادی بهبود یافته است. همچنین بخش بزرگی از کارخانه های تولیدی ژاپنی نیز در حال بازگشت به ظرفیت تولیدی قبلی خود هستند.

  ژاپن یکی از کمترین خسارت ها را از شیوع کرونا در بین اقتصادهای پیشرفته متحمل شده است حدود 118 هزار  ژاپنی به کرونا مبتلا شده اما حدود  1459 نفر جان خود را از دست داده اند.

  بانک مرکزی ژاپن از ماه مارس تاکنون در مجموع حدود 14.4 تریلیون ین نقدینگی به اشکال مختلف به بازارهای مالی تزریق کرده است تا از پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا بکاهد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی