عصر بازاربرنج

مقام ارشد شبکه بانکی:

۲۰ هزار میلیارد تومان انواع وام مسکن در ۷ ماه پرداخت شد

عصر اعتبار- مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن گفت: این بانک طی ۷ ماهه امسال موفق شد بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات در بخش ساختمان به گروه‌های متقاضی در بازار خرید، ساخت و تعمیرات پرداخت کند.

۲۰ هزار میلیارد تومان انواع وام مسکن در ۷ ماه پرداخت شد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۲:۰۰

  به گزارش  پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، محمود شایان اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا پایان مهر ماه، رقمی معادل 20 هزار و 136 میلیارد تومان انواع تسهیلات ساخت، خرید، جعاله و قرض الحسنه توسط شعب بانک در سراسر کشور به متقاضیان پرداخت شده است.

  وی افزود: این میزان تسهیلات به لحاظ ارزش، رشد 46 درصدی از خود نشان می‌دهد که با توجه به اوضاع رکود نسبی در بازار مسکن، بیان کننده قدرت نفوذ تسهیلات بانک مسکن در طیف حاضر در این بازار است.

  شایان گفت: در ماه‌های گذشته از سال جاری، یک میلیون و 135 هزار و 235 فقره انواع تسهیلات توسط بانک عامل بخش مسکن به سازنده‌ها و تولیدکنندگان مسکن و همچنین خریداران واحدهای مسکونی و خانوارهایی که قصد تعمیر محل مسکونی خود را داشتند پرداخت شد.

  وی در ادامه افزود: بانک در این مدت، با توجه به تعهداتی که برای خود منظور کرده و به دنبال سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب دولت و بانک مرکزی، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به واجدان شرایط نیز اقدام کرده است.

  شایان ادامه داد: طی 7 ماهه اول امسال 66 هزار فقره تسهیلات خرید مسکن به ارزش کل بیش از 6 هزار و 600 میلیارد تومان توسط این بانک به خریداران خانه در مناطق مختلف کشور پرداخت شده است.

  وی افزود: با توجه به آمار معاملات مسکن در کشور طی ماه‌های اخیر برآورد می‌شود حداقل 30 درصد از کسانی که در ماه‌های گذشته از سال جاری در شهرهای کشور صاحب مسکن شدند و اقدام به خرید واحد مسکونی کردند، از تسهیلات خرید بانک استفاده کرده اند. بانک دو دسته تسهیلات برای خرید مسکن پرداخت می‌کند که شامل تسهیلات اوراق و تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسکن یکم می‌شود. اما در این مدت تعداد تسهیلات جعاله مسکن پرداختی، بیشتر از تسهیلات خرید بوده است. به نحوی که در 7 ماهه اول امسال 84 هزار و 366 فقره تسهیلات جعاله (تسهیلات مخصوص تعمیر منزل) توسط بانک به متقاضیان پرداخت شده که ارزش ریالی کل این تسهیلات نزدیک به 2 هزار و 800 میلیارد تومان بوده است.

  شایان گفت: علت آنکه تعداد تسهیلات جعاله بیشتر از تسهیلات خرید است به شرایط بازار مسکن و رشد شدید قیمت در تهران، شهرهای بزرگ و حتی شهرهای متوسط و کوچک برمی گردد. در ماه‌های اخیر رشد قیمت مسکن باعث کاهش قدرت خرید افراد و افت معاملات مسکن شد. در نتیجه افرادی که قصد خرید و تبدیل به احسن کردن آپارتمان داشتند تصمیم گرفتند منزل مسکونی خود را بازسازی کنند. این تغییر تصمیم خود عاملی برای افزایش تقاضا برای تسهیلات جعاله نسبت به تسهیلات خرید مسکن است. همچنین یک عامل دیگر، امکان استفاده از تسهیلات جعاله در کنار تسهیلات خرید مسکن است.

  وی اظهار داشت: طی 7 ماهه اول سال 99 برای ساخت 12 هزار و 181 واحد مسکونی در کشور، از تسهیلات ساخت این بانک استفاده شده است و بانک بیشترین سهم را در تأمین مالی بخش مسکن و ساختمان دارد به نحوی که ارزش ریالی تسهیلاتی که در این مدت برای ساخت مسکن پرداخت شده به میزان 3 هزار و 351 میلیارد تومان برآورد شده است.

  شایان در پایان افزود: در اولین ماه پاییز تعداد 43 هزار و 448 فقره انواع تسهیلات توسط بانک پرداخت شد که ارزش کل این تسهیلات 2 هزار و 769 میلیارد و 318 هزار تومان است. با اینکه در نیمه دوم سال معمولاً حجم فعالیت‌های ساختمانی و معاملات کاهش پیدا می‌کند اما تسهیلات پرداخت شده در این ماه نسبت به ماه مشابه در سال گذشته 24 درصد رشد پیدا کرده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی