عصر بازاربرنج

دلار ارزان‌تر می‌شود؟

بررسی عوامل موثر بر کاهش نرخ ارز

عصر اعتبار- روند نزولی که بازار ارز از ابتدای هفته جاری در پیش گرفته همچنان ادامه دارد به طوریکه طی این مدت دلار از کانال ۲۷ به ۲۵هزار تومان سقوط کرده؛ در این میان بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار ارز معتقدند که بر اساس شرایط موجود احتمال ریزش بیشتر نرخ ارز بالا است.

بررسی عوامل موثر بر کاهش نرخ ارز
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از اقتصادآنلاین، دلار هفته جاری را با نرخ 27600تومان در بازار آزاد شروع کرد و بر خلاف هفته پیش که روند صعودی داشت، به سرعت وارد مدار نزولی شد به طوریکه دو روز بعد وارد کانال 26هزار تومان شد و از روز گذشته هم به کانال 25هزار تومان رسید که عوامل متعددی در این روند تاثیرگذار بوده است.

  به اعتقاد کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار ارز یکی از دلایلی که باعث شروع مجدد روند نزولی بازار ارز شده، تعطیلی بازار‌هایی همچون طلا و مسکن و خودرو ناشی از محدودیت‌های کرونا بود که باعث کاهش تقاضا در این بازار‌ها و افت قیمت‌ آن‌ها شد؛ از طرفی طی این مدت باز بودن صرافی‌ها برای پاسخگویی به نیاز ارزی متقاضیان و عرضه کافی ارز از دیگر عوامل موثر بر کاهش نرخ دلار و یورو بوده است.

  یکی دیگر از اتفاقات مهم رخ داده در این هفته، اعلام پیروزی قطعی بایدن در انتخابات آمریکا بود که این موضوع باعث شد پیش‌بینی بازگشت آمریکا به برجام و کاهش فشار‌های تحریمی علیه ایران تقویت شود؛ همچنین کشف واکسن ویروس کرونا توسط انگلیس طی این هفته تاثیر مثبتی بر بازار‌های جهانی و نرخ ارز در بازار داخل گذاشت.

  علاوه بر این، خبر‌ها حاکی از آن است که طی این هفته مقاومت صادرکنندگان برای عرضه ارز در سامانه نیما برخلاف هفته‌های پیش که در برابر کاهش نرخ مقاومت می‌کردند، کمتر و حجم عرضه به این بازار بیشتر شده که این موضوع هم بر روند نزولی نرخ ارز دخیل بوده است.

  از طرف دیگر با تغییر جهت بازار و رشد مجدد نرخ ارز، برخی تصور می‌کردند که دلار دوباره به کانال‌های 30هزار تومان و حتی بالاتر خواهد رسید؛ اما با عدم صعود نرخ به سقف حساس 28هزار تومان و مقاومت برای رشد مجدد، جو افزایشی در بازار از بین رفت و این موضوع باعث شد بسیاری از معامله‌گران از ترس ریزش بیشتر قیمت‌ها، در همان کانال 27هزار تومان دلار‌های خود را بفروشند.

  خروج این دسته از معامله‌گران از بازار ارز و زمزمه ریزش دوباره نرخ دلار در بازار و همچنین بالا رفتن ریسک خرید و افزایش تعداد فروشندگان از دیگر عوامل موثر بر این روند نزولی بوده است.

  حالا این سوال مطرح می‌شود که آیا با شرایط فعلی، روند نزولی بازار ارز ادامه‌دار خواهد بود؟ و اینکه در صورت ریزش بیشتر نرخ ارز، دلار تا چه قیمتی کاهش خواهد یافت؟

  بسیاری از کارشناسان اقتصادی و تحلیلگران این بازار معتقدند که کانال 22هزار تومان تعیین‌کننده روند آینده نرخ ارز است؛ به اعتقاد این افراد، اگر دلار بتواند تا سطح 22هزار تومان کاهش یابد می‌توان به ادامه ریزش نرخ حتی تا کانال 18هزار تومان امیدوار بود.

  همچنین طبق تحلیل کارشناسان، در حال حاضر پیروزی بایدن در انتخابات سیگنال مثبتی به بازار ارز وارد کرده که تاثیر آن بلند‌مدت خواهد بود؛ یعنی این موضوع فارغ از هر شرایط دیگری منجر به ادامه کاهش نرخ ارز خواهد شد و در این میان ممکن است عواملی باعث کند شدن حرکت دلار در شیب نزولی و حتی در روز‌هایی منجر به افزایش نرخ ارز شوند، اما به طور کل ادامه کاهش قیمت دلار حتمی است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو