عصر بازاربرنج

در ذخایر ارزی روسیه

طلا جای دلار را گرفت

عصر اعتبار- روسیه اکنون ۵۹۶ میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز دارد.

طلا جای دلار را گرفت
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، داده های منتشرشده توسط بانک مرکزی روسیه نشان می دهد تا پایان نیمه نخست سال 2020 سهم طلا از ذخایر طلا و ارز این کشور به 22.9 درصد افزایش یافته و این در حالی است که سهم دلار از این ذخایر با کاهش دو درصدی نسبت به سهم سه ماهه نخست سال 2020 به 22.2 درصد رسیده است. بدین ترتیب برای نخستین بار در تاریخ روسیه، ذخایر طلای این کشور بیش از ذخایر دلاری آن بوده است.

  علاوه بر دلار، دیگر ارز مهم غربی یعنی یورو نیز شاهد کاهش سهم خود در سبد ذخایر روسیه بوده و سهم آن از 30.6 درصد به 29.5 درصد کاهش یافته است. در طرف دیگر سهم یوان نیز از کل ذخایر از 13.2 درصد به 12.2 درصد رسیده است.  ارزش ذخایر طلای روسیه اکنون چیزی حدود 124.6 میلیارد دلار برآورد می شود.

  در طول چهار سال اخیر میزان ذخایر طلا و ارز روسیه غالبا صعودی بوده است و مدیران بانک مرکزی این کشور امیدوارند این مساله باعث کاهش نوسانات بازارهای مالی و آسیب پذیری در برابر تکانه های خارجی نظیر تحریم ها شود. ذخایر طلا و ارز روسیه شامل ارز، طلا و حق برداشت مخصوص از صندوق بین المللی پول است.

  سه سال پیش روسیه با در اختیار داشتن 105 میلیارد دلار اوراق قرضه وزارت خزانه داری یکی از بزرگ ترین دارندگان این اوراق در جهان بود اما از آن زمان تاکنون حدود 96 درصد از این اوراق را واگذار کرده است.

  ژاپن و چین بزرگ ترین دارندگان اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا هستند و هر کدام بالغ بر یک تریلیون دلار از این اوراق را در اختیار دارند. انگلیس نیز سومین کشور از این نظر است.

  روسیه با در اختیار داشتن ذخایر ارزی 596 میلیارد دلاری جز 10 کشور نخست جهان از این نظر محسوب می شود. چین در رده نخست بزرگ ترین ذخایر ارزی دنیا قرار دارد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی