عصر بازاربرنج

چند درصد چک‌های وصولی رمزدار است؟

عصر اعتبار- از ۲۸۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان چک وصول شده در آبان ماه امسال ۵۹.۹ درصد آن مربوط به چک‌های عادی است که ۴۰.۵ درصد دیگر آن را نیز چک‌های رمزدار تشکیل می‌دهند.

چند درصد چک‌های وصولی رمزدار است؟
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، مجموع چک‌های مبادله شده در آبان سالجاری به بیش از 8 میلیون فقره رسید که ترکیبی از انواع چک از جمله عادی، رمرزدار و... را تشکیل می‌دهد.

  جدیدترین آمار بانک مرکزی بیانگر این است که از مجموع چک‌های مبادله شده بیش از 7.8 میلیون فقره وصول شده که از این تعداد 7.3 میلیون فقره عادی و بیش از 0.5 میلیون فقره رمز دار بوده است بنابراین، در کل کشور 93.2 درصد از کل چک‌های وصولی را چک‌های عادی و 6.8 درصد را چک‌های رمز دار تشکیل می‌دهند.

  از نظر مبلغی نیز، از 282 هزار و 600 میلیارد تومان چک‌های وصولی در کل کشور بیش از 168 هزار میلیارد تومان برای چک‌های عادی و حدود 114 هزار و 600 میلیارد تومان خاص چک‌های رمزدار بوده است. بر این اساس، در کل کشور 59.5 درصد از کل مبلغ چک‌های وصولی را چک‌های عادی و 40.5 درصد دیگر را چک‌های رمزدار به خود اختصاص داده‌اند.

  طبق این گزارش، در آبان ماه امسال در کـل کشـور حـدود 532 هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل 114 هزار و 600 میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 16.4 و 16.5 درصد کاهش داشته است.

  در ماه مورد بررسی، در استان تهران بالغ بر 158 هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی حدود 67 هزار و 100 میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، 47 درصد از تعداد چک‌های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (29.6 درصـد)، اصفهان و خراسان رضوی (هر کدام 8.7  درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استانها دارا بوده‌اند.

  همچنــین 69.2 درصــد از ارزش چــک‌هــای فــوق در اســتان‌هــای تهــران (58.5 درصــد)، اصفهان (5.7 درصد) و خراسان رضوی (5 درصد) وصول شده است.

  در این بین لازم است بدانید که چک‌های عادی به چک‌هایی گفته می‌شود که اشخاص به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک ممکن است خود صادرکننده و یا حامل آن بوده و یا چک در وجه شخصی معین و یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.

  علاوه براین، چک‌های رمزدار چک‌هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک و یا شعب آن و همچنین می‌توانند بر عهده سایر بانک‌ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر شود. این قبیل چک‌ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو