عصر بازاربرنج

وجود ۱.۵ میلیون بیکار و شبه بیکار نیازمند در کشور

عصر اعتبار- معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اعلام اینکه ۱.۵ میلیون نفر نیازمند بیکار و شبهه بیکار در کشور وجود دارد، گفت: پیشنهاد کمیته امداد برای سال ۱۴۰۰ در حوزه اشتغال محرومان، ایجاد ۳۰۰ هزار فرصت شغلی جدید است که نیازمند ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه خواهد بود، اما دولت در لایحه بودجه ۶۱۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته است؛ این درحالیست که هزینه‌های ایجاد کسب و کار افزایش یافته و از سوی دیگر ما به دنبال ایجاد تعداد بیشتری فرصت شغلی هستیم.

وجود ۱.۵ میلیون بیکار و شبه بیکار نیازمند در کشور
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، حجت الله عبدالملکی با بیان اینکه کمیته امداد براساس اساسنامه‌ای که رهبر معظم انقلاب در سال 1394 ابلاغ کردند، به نوعی مسئولیت فقرا را بر عهده دارد و باید به این موضوع رسیدگی کند، گفت: براساس برآوردها 1.5 میلیون نفر نیازمند بیکار و شبهه بیکار در کشور وجود دارد. در واقع از میان 4.5 میلیون نفر جمعیت بیکار و شبهه بیکار در کشور، 1.5 میلیون نفر آنها نیازمند هستند که باید برای آنها ایجاد اشتغال صورت گیرد.

  بنابر اعلام عبدالملکی، از میان این 1.5 میلیون نفر جمعیت بیکار نیازمند در کشور، 950 هزار نفر تحت حمایت کمیته امداد هستند و 550 هزار نفر از آنها نیز نیازمندانی هستند که تحت حمایت نیستند، اما حوزه مددکاری امداد آنها را نیازمند تشخیص می‌دهد و می‌بایست در قالب مددجویان تک خدمتی تحت برنامه توانمندسازی قرار گیرند.

  معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با بیان اینکه آمار بیکاران نیازمند کشور رقم قابل ملاحظه‌ای است، تصریح کرد: سال 1399 برای ایجاد 200 هزار فرضت شغلی برنامه‌ریزی شد که تاکنون 75 درصد از آن محقق شده (یعنی 150 هزار شغل مستقیم و مستقر) و امید است که تا پایان سال بتوانیم 100 درصد هدف‌گذاری را محقق کنیم.

  وی ادامه داد: برای سال 1400 نیز منوط بر اینکه دولت درخواست‌های کمیته امداد را در لایحه بودجه رعایت کند و منابع در اختیار قرار گیرد، ایجاد 300 هزار فرصت شغلی را در برنامه خود داریم. این موضوع به این وابسته است که دولت عزم این را داشته باشد تا این اتفاق رخ دهد البته این را هم باید مدنظر داشت که این درخواست ما برای دولت بار مالی ندارد.

  عبدالملکی با اشاره به ردیف بودجه کمیته امداد برای حوزه کسب و کار محرومان در سال 1400 نیز افزود: میزان ردیف بودجه کمیته امداد برای حوزه کسب و کار نسبت به سال گذشته افزایش یافته است اما این رقم نمی‌تواند کفاف هزینه‌ها را دهد. به لحاظ تسهیلات قرض‌الحسنه در بند ب تبصره 16 بودجه سال 1399، 4900 میلیارد تومان برای اشتغال محرومان در اختیار کمیته امداد قرار گرفته بود.

  معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد گفت: برای سال 1400 نیز پیشنهاد کمیته امداد در حوزه اشتغال محرومان 10 هزار میلیارد تومان است، اما دولت در لایحه 6100 میلیارد تومان در نظر گرفته است؛ این درحالیست که هزینه‌های ایجاد کسب و کار افزایش یافته و از سوی دیگر به دنبال ایجاد تعداد بیشتری فرصت شغلی هستیم، لذا حداقل به 10 هزار میلیارد تومان بودجه نیازمندیم که در صورت تحقق آن می‌توانیم 300 هزار فرصت شغلی را ایجاد کنیم. مجلس نیز با این موضوع موافقت کرده و کمیسیون تلفیق نیز در حال پرداختن به این موضوع است، امید است که این موضوع به تصویب برسد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو