عصر بازاربرنج

جزییات پرداخت ۵۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونا؛

کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا چقدر وام گرفتند؟

عصر اعتبار- با وجود گذشت یک سال از زمان شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورمان و آسیب دیدن بسیاری از مشاغل و کسب و کارها، دولت با پرداخت تسهیلات ویژه، اعطای وام های کم بهره و پیش بینی کمکهای معیشتی در جهت حمایت از خانوارها و صنوف آسیب دیده از کرونا گام برداشت.

کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا چقدر وام گرفتند؟
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، از همان روزهای نخست شیوع کرونا، کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا به ریاست معاون اقتصادی رییس جمهوری، نمایندگان دستگاههای اجرایی و صنوف تشکیل شد و پس از شناسایی خانوارهای کم‌ درآمد و کسب‌وکارهای آسیب ‌دیده، بسته‌های چندگانه حمایتی متشکل از وام‌های بلاعوض یا بی‌بهره معیشتی، تسهیلات کم‌بهره‌ حمایتی از کسب‌وکارها و مستاجران و مقرری بیمه بیکاری بیکارشدگان از کرونا را تدوین و به مشمولان پرداخت کرد.

  در این مدت تسهیلات مختلفی به بخش‌ها و کسب‌وکارهای آسیب دیده کشور پرداخت شده و کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا برای پرداخت 58 هزار و 600 میلیارد تومان تسهیلات به آسیب دیدگان کرونا برنامه‌ریزی و اقدام کرده است.پرداخت تسهیلات کرونایی در چهار محور خانوارها، اشتغال‌محور، بنگاه‌محور و وام ودیعه مسکن صورت گرفته است.

  در بخش خانوار، سرپرستان خانوار وام‌های یک میلیون تومانی دریافت کردند، در بخش تسهیلات اشتغال محور، کسب‌وکارهای 14گانه با ثبت‌نام در سامانه کارا، وام ارزان قیمت کرونایی گرفتند، در بخش تسهیلات بنگاه‌محور، بنگاه‌های فعال آسیب دیده از کرونا در حوزه‌های گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش و جوانان به تناسب ابعاد و بازار بنگاه‌ها تسهیلات گرفتند و در بخش وام ودیعه مسکن نیز مستاجران، متناسب با شهرهای محل سکونت خود در کلان‌شهرها، مراکز استان و شهرستان‌ها از تسهیلات حمایتی بهره مند شدند.

  22000 میلیارد تومان

  در دوره نخست ارائه تسهیلات کرونایی یک میلیون تومانی به خانوار مجموعا  22 هزار میلیارد تومان به متقاضیان این وام پرداخت شد.

  12000 میلیارد تومان

  در دور دوم پرداخت تسهیلات به خانوارها نیز، متقاضیان وام کرونایی مجموعا درخواست 12 هزار میلیارد تومان وام داشتند که بیش از 7000 میلیارد تومان آن تا امروز پرداخت شده و باقی نیز در روند پرداخت قرار دارد و به زودی به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

  9800 میلیارد تومان

  در بخش کسب‌وکارهای 14 گانه آسیب دیده‌ از کرونا نیز در دور اول پرداخت‌ها که با عنوان «تسهیلات کرونایی اشتغال محور» انجام گرفته بود، تاکنون 6,1 میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده و با نهایی شدن فرایند پرداخت‌ پرونده‌های متقاضیان به ارزش 3.7 هزار میلیارد تومان، تا پایان سال این رقم مجموعا 9.8 به هزار میلیارد تومان می‌رسد.

  3500 میلیارد تومان

  شرکت‌های بزرگ حمل و نقلی نیز که در دوره شیوع کرونا و ایجاد محدودیت‌ها متضرر شده بودند با حمایت ویژه دولت در ردیف دریافت تسهیلات ویژه قرار گرفتند. این شرکت‌ها تا کنون 1900 میلیارد تومان تسهیلات ویژه کرونایی دریافت کرده‌اند و تا پایان سال با ارائه وثایق و تکمیل فرایند دریافت تسهیلات، 1600 میلیارد تومان دیگر نیز دریافت خواهند کرد. به این بخش نیز مجموعا 3500 میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته است.

  7300 میلیارد تومان

  پرداخت وام ودیعه مسکن از پاییز امسال در دستور کار قرار گرفت و با ثبت‌نام متقاضیان دریافت این وام و نهایی شدن فرایند پرداخت به بخشی از آنان، تاکنون 3800 میلیارد تومان پرداخت شده و 3500 میلیارد تومان نیز در فرایند پرداخت قرار دارد.

  4000 میلیارد تومان

  در حوزه تسهیلات بنگاه‌محور یا بخشی سه حوزه «گردشگری»، «فرهنگ و هنر» و «ورزش و جوانان» به ترتیب با 1500 میلیارد تومان، 800 میلیارد تومان و 1700 میلیارد تومان مجموعا 4000 میلیارد تومان درخواست تسهیلات داشته‌اند که هم اکنون نیز در جریان پرداخت قرار دارد.

  در حوزه حمایت از مشاغل در دوران کرونا دولت ابتدا حمایت عام از کسب‌وکارها را در دستور کار قرار داد و در گام بعد تلاش کرد رسته های به شدت آسیب دیده از کرونا را مورد حمایت قرار بدهد به همین منظور، پس از تعیین و شناسایی 14 رشته کسب‌وکار به شدت آسیب‌دیده بر اساس مواردی همچون درجه آسیب‌دیدگی اقدامات حمایتی از این گروه‌ها آغاز شد.

  در دوران کرونا شاغلین و صاحبان برخی مشاغل خاص همچون شرکتهای بزرگ حمل و نقل هوایی و ریلی از امتیازات و تسهیلات ویژه ای برخوردار شدند؛ در حوزه فعالیت‌هایی نظیر گردشگری، بخشهای فرهنگی و هنری و مجموعه های ورزشی به دلیل طولانی شدن کرونا، دولت برنامه‌های حمایتی جدید در قالب انواع معافیت‌ها، اعطای تسهیلات با دوره تنفس طولانی و تحریک تقاضا را طراحی کرده و در مجموع با اهتمام وزارت کار، همکاری شبکه بانکی و بانک مرکزی روند پرداخت تسهیلات دنبال شد.

  به گزارش ایسنا، صرفنظر از مجموعه اقدامات پیش گفته، دولت اقدامات حمایتی دیگری را در ایام کرونا در دستور کار قرار داد که از جمله آنها می توان به بازگشایی تدریجی و مرحله‌ای فعالیت‌ها و مشاغل، الزام به رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط صاحبان مشاغل و بنگاه‌ها، حمایت از مشاغل مناطق آزاد تجاری، تمدید قانون استمهال بدهی بدهکاران بانکی جهت حمایت از رونق تولید، تسهیل و پیش بینی فروش آنلاین کسب‌وکارها، حمایت ‌از شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای نوپا اشاره کرد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو