عصر بازاربرنج

توقف افزایش چند برابری

یارانه ۱۲۰ در راه است

عصر اعتبار- صد و بیستمین یارانه نقدی طی روزهای آینده بار دیگر با همان مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به حساب خانوارها واریز می‌شود، آنچه که مجلس درباره افزایش چند برابری یارانه نقدی در سال آینده پیش بینی کرده بود با رد کلیات لایحه بودجه فعلا منتفی است و مشخص نیست که با اصلاح لایحه و مصوبات جدید چه اقدامی در رابطه با نحوه‌ پرداخت یارانه نقدی صورت می گیرد.

یارانه ۱۲۰ در راه است
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، ساعت 24 روز بیستم بهمن‌ماه (دوشنبه) پرداخت یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار 78 میلیون نفر انجام خواهد شد. این روال تکراری از 10 سال پیش در دستور کار دولت‌ها بوده و مبلغ 45 هزار و 500 تومان تغییری نکرده است. از سویی با وجود تکالیف قانون بودجه و اختلاف‌نظرها و انتقاداتی که در مورد پرداخت همگانی یارانه نقدی وجود داشت هیچ‌گاه به طور جدی این اصلاحات صورت نگرفت و دولت به هر دلیلی از آن عقب‌نشینی کرد و همچنان توزیع نقدی برای بیش از 95 درصد ایرانی‌ها ادامه دارد.

  مجلس که طی سال های اخیر اغلب از منتقدان نحوه پرداخت یارانه‌های نقدی  بود در سال جاری و در جریان بررسی لایحه بودجه سال 1400 در کمیسیون تلفیق دست به اقداماتی زد که بسیار پرحاشیه پیش رفت. برای تصمیم گیری در مورد ارز 4200 تومان به اقلام باقی مانده دریافت کننده که پنج قلم از کالاهای اساسی و نهاده های تولید بود، این نرخ و همچنین 11 هزار و 500 تومان تسعیر ارز را حذف و 17 هزارو 500 تومان را جایگزین کرد که با مخالفت هایی از سوی دولت و برخی کارشناسان همراه شد.

  در نتیجه تغییرات ایجاد شده، منابع ناشی از هدفمندی یارانه ها از 267هزار میلیارد به 429 هزار میلیارد تومان افزایش یافت که ناشی از مصرف فرآورده های نفتی در داخل و افزایش صادرات فرآورده ها و مشتقات آن بود، از سویی از حذف ارز 4200 تومانی و مابه التفاوت آن با نرخ 17 هزار و 500 تومانی از محل هشت میلیارد دلاری که برای تامین کالای اساسی و دارو در بودجه پیش بینی شده بود، حدود 106 هزار میلیارد تومان منابع ایجاد می شود که 77 هزار میلیارد تومان آن برای برگشت به مردم در قالب یارانه های نقدی و 33 هزار میلیار تومان آن برای دارو درنظر گرفته شد.

  آنچه که برای بازگشت منابع بع مردم پیش بینی شد، افزایش پرداخت های نقدی بود ولی نه به صورت هدفمند و پوشش آسیب  نیازمندان بلکه کل 78 میلیون نفر یارانه بگیر از نیازمند تا پردرآمد بود؛ به طوری که براساس مصوبه کمیسیون تلفیق 35 میلیون نفر اول بیش از 180 هزار تومان، حدود 23 میلیون نفر دیگر 138 هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند و مابقی که حدود 20 میلیون نفر هستند هم 91 هزار تومان در ماه، یارانه دریافت می‌کنند.

  این مصوبات از نظر کارشناسان نیز چندان پذیرفته شده نبود چرا که از سویی ارز 4200 تومانی از پنج قلم کالای اساسی حذف شده بود که می‌توانست در تامین اغلب کالاهای مورد نیاز مردم موثر بوده و قیمت‌ها را در بازار افزایش دهد ولی توزیع منابع آن تضمین کننده پوشش آثار و تبعات آن از کالاهای اساسی نبود.

  با این حال آنچه که در قالب لایحه بودجه و گزارش اصلاحی کمیسیون تلفیق برای بررسی به صحن علنی آمد در همان ابتدا بدون این‌که بررسی در جزئیات صورت بگیرد، از سوی نمایندگان مجلس رد شد و مورد موافقت قرار نگرفت که البته یکی از محورهای مورد تاکید برای رد کلیات همین مصوبه  ارز 4200 و یارانه نقدی بود.

  اکنون با رد کلیات لایحه بودجه قرار است دولت بودجه اصلاح شده را ارائه کند و بار دیگر مورد بررسی قرار گیرد که می‌تواند با تغییراتی در بخش‌های مختلف به ویژه نرخ ارز و یارانه نقدی همراه باشد و هیج یک از مصوبات اخیر کمیسیون تلفیق در این رابطه مطرح و اجرایی نشود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو