عصر بازاربرنج

تورم سوئد سه برابر شد!

عصر اعتبار- نرخ تورم سوئد با سه برابر افزایش به بالای ۱.۵ درصد رسید.

تورم سوئد سه برابر شد!
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، همزمان با بازگشایی تدریجی کسب و کارها و مانند رویه تورمی بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در سوئد افزایش پیدا کرده است؛ به گونه ای که تورم سالانه این کشور تا پایان ماه ژانویه با 1.1 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 1.6 درصد رسیده است.

  این نرخ تورم که بالا ترین نرخ تورمی سوئد در طول 14 ماه اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تأثیر تورم بخش فرهنگ و آموزش قرار گرفته است که تورم آن به 1.8 درصد افزایش یافته است. تورم بخش رستوران و هتلداری نیز به 1.2 درصد است.  در بین دیگر بخش ها، نرخ تورم در بخش خدمات  به 0.9 درصد رسیده و تورم مواد غذایی و نوشیدنی به 0.3 درصد رسیده است.

  نرخ تورم ماهانه در سوئد با 0.1 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به 0.4 درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم سوئد در بازه زمانی 1980 تا 2020 معادل 3 درصد. 11 بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر 1980 با 15.5 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر 2009 با منفی 1.6 درصد بوده است.

  از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور شمالی اروپا یعنی فنلاند  نسبت به ماه قبل خود 0.7 درصد بیشتر شده است؛ به گونه ای که نرخ تورم این کشور در 12 ماه منتهی به ژانویه به 0.9 درصد افزایش پیدا کرده است که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده در فنلاند در 12 ماه اخیر محسوب می شود. 

  در این بین، بیشترین نقش افزایشی تورم مربوط به بخش مواد غذایی و نوشیدنی بوده است که تورم آن 5.4 درصد اندازه گیری  است. تورم در بخش فرهنگ و آموزش  1.5 درصد اندازه گیری شده  و تورم در بخش لباس و پوشاک نیز 1.0 درصد بوده است.

  بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم فنلاند 0.3 درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل 0.2 درصد بیشتر شده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو