عصر بازار

طرح جدید بیمه بیکاری در دست بررسی

تمدید ثبت‌نام تسهیلات کسب و کار تا پایان شهریور

عصر اعتبار- معاون اقتصادی رئیس جمهوری درباره حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا و شاغلان آسیب دیده گفت: سال گذشته در ستاد ملی کرونا دو هزار میلیارد تومان مقرری بیمه بیکاری در نظر گرفته بودیم که پرداخت شد.

تمدید ثبت‌نام تسهیلات کسب و کار تا پایان شهریور
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از تسنیم، سال99 دولت برای جبران خسارت های وارد شده به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا تمهیداتی را در نظر گرفت. براساس آن 8900میلیارد تومان (6600میلیاردتومان تسهیلات اشتغال محور و بنگاه محور به رسته های 14گانه و 2300میلیارد تومان شرکت های بزرگ حمل و نقل ریلی و هوایی) تسهیلات ارزان قیمت به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا و 49500 میلیارد تومان به خانوارها در قالب وام ودیعه مسکن و تسهیلات یک میلیونی مرحله اول و دوم و بسته‌های معیشتی و ماهانه و 2000میلیارد تومان مقرری بیمه بیکاری به شاغلان بیکارشده و 17000میلیارد تومان به بخش درمان پرداخت کرد.

  روز گذشته نیز نهاوندیان, معاون اقتصادی رئیس جمهوری با اشاره به ارایه 77هزار میلیارد تومان تسهیلات به خانوارها و مشاغل در مقابل کرونا، گفت: مهلت ثبت‌نام و پرداخت تسهیلات به متقاضیان مشاغل و کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا تا پایان شهریورماه تمدید شد.

  نهاوندیان درباره آخرین تصمیمات کارگروه اقتصادی برای حمایت از بنگاه‌های آسیب دیده از کرونا، اظهارداشت: کارگروه اقتصادی بسته جامع حمایت‌های اقتصادی مالی، بانکی و بیمه‌ای در رابطه با مقررات در سال 1400را طراحی کرده است.

  وی اضافه کرد: با وجود همه محدودیت‌هایی که در سال 99داشتیم به سبب تبعات اقتصادی همه‌گیری کرونا برای حمایت از کسب و کارهای آسیب‌دیده، تصمیماتی اتخاذ شد. سال گذشته در مجموع 77هزار میلیارد تومان به صورت مستقیم و به صورت تسهیلات به خانوارها پرداخت شد.

  معاون اقتصادی رییس جمهوری با بیان اینکه در یک سال گذشته، عملکرد تصمیمات حمایتی کرونا در حوزه‌های مختلف، متفاوت بود، افزود: براساس ارزیابی که در دو ماه گذشته از میزان تحقق برنامه‌های اجرایی داشتیم، کارگروه اقتصادی کرونا یک بسته جامع حمایت‌های اقتصادی کرونا را برای 1400تصویب کرد. حمایت‌های اقتصادی ما در حوزه‌های مالی، بانکی و بیمه‌ای و در رابطه با مقررات است .

  نهاوندیان درباره بدهی مالیاتی کسب و کارها گفت: کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا تا پایان شهریوماه فرصت دارند بدهی مالیاتی خود را بدون محاسبه جریمه دیرکرد پرداخت کنند و و همه عملیات اجرایی مالیاتی تا پایان دوره مذکور متوقف می‌شود تا بنگاه‌ها متضرر نشوند.

  *بخشودگی جرایم مالیاتی 14رسته آسیب دیده از کرونا

  وی افزود: سازمان امور مالیاتی اجازه دارد جرایم مالیاتی 14رسته بنگاه‌های اقتصادی متضرر از همه گیری کرونا را مورد بخشیدگی قرار دهد.

  معاون اقتصادی رییس جمهوری درخصوص حمایت‌های بانکی از کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا گفت: یک مشکل این بود که برخی کسب و کارها درآمدی نداشتند و تسهیلات دریافت کردند و هم اکنون موعد اقساط رسیده است، بنابراین کارگروه اقتصادی کرونا امهال چهارماهه برای بازپرداخت اقساط در نظر گرفت.

  وی افزود: بازپرداخت چهار قسط نخست تسهیلات بنگاه‌های اقتصادی در سال 1400به پایان دوره انتقال یافت تا چهار قسط پس از آخرین قسط پرداخت شود.

  نهاوندیان گفت: برخی از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا که در این دوران درآمدی نداشتند و چک‌های آنها وصول نشده تا پایان تیرماه مهلت دارند چک‌های برگشتی را وصول کنند و در این مدت محدودیت‌های خدمات بانکی برای چک‌ها متوقف می‌شود.

  وی اظهارداشت: مهلت زمانی ثبت نام و پرداخت تسهیلات کرونایی کسب و کارها تا پایان شهریور 1400تمدید شد و توصیه می‌کنم همه کسب وکارها در رسته‌های 14گانه به بانک‌ها مراجعه کنند.

  *مهلت بانک هابرای پرداخت تسهیلات کرونا  تا پایان آبان ماه

  معاون اقتصادی رییس جمهوری افزود: بانک‌ها تا پایان آبان ماه موظف هستند تسهیلات را بپردازند به خصوص در چهار رسته گردشگری، فرهنگ و هنر، ورزش و جوانان، ‌حمل و نقل ریلی و هوایی مهلت‌ها تمدید شده است.

  وی ادامه داد: مهدکودک‌ها، تالارها، پارک‌های آبی و شهربازی‌ها به فهرست کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا اضافه شد و می‌توانند از امهال‌ها و تسهیلت کرونا بهره‌مند شوند.

  نهاوندیان حمایت‌های بیمه‌ای گفت: در مشاغل آسیب دیده از کرونا چنانچه کارفرمایان نتوانستند حق بیمه اردیبهشت و خردادماه را پرداخت کنند دو ماه امهال در نظر گرفته شد.

  * برق, آب و گاز کسب و کارهای آسیب دیده که قبض پرداخت نکردند قطع نمی شود

  به گفته وی براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات آب، برق و گاز اجازه ندارند خدمات خود به کسب و کارهایی آسیب دیده از کرونا که موفق به پرداخت قبوض نشدند را قطع کنند. 

  معاون اقتصادی رییس جمهوری گفت: مجوز فعالیت‌ها تا پایان خردادماه تمدید شد و احکام فعالیت اتحادیه‌ها و اتاق‌ها نیز تا پایان شهریورماه تمدید شد.

  *ارائه طرح جدید بیمه بیکاری در دستور بررسی

  وی در پاسخ به سوالی درباره پرداخت بیمه بیکاری به بیکاران همه‌گیری کرونا، گفت: سال گذشته در ستاد ملی کرونا دو هزار میلیارد تومان مقرری بیمه بیکاری در نظر گرفته بودیم که پرداخت شد و وزارت تعاون در سال جدید نیز طرح جدیدی را برای پرداخت بیمه بیکاری را ارائه کرده است که به محض تصویب اعلام می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی