عصر بازار

بانک‌ها و موسسات اعتباری پارسال چقدر وام دادند؟

عصر اعتبار- طبق آخرین داده‌های آماری، سال گذشته ۲ هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری پرداخت شده که نسبت به سال قبل از آن ۴۸.۶ درصد افزایش یافته است.

بانک‌ها و موسسات اعتباری پارسال چقدر وام دادند؟
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۰:۰۰

  به گزاش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، بانک‌ها سال گذشته در مجموع 23 هزار و 926 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردند. این تسهیلات به اشکال مختلف قرض‌الحسنه، مضاربه، سلف، مشارکت، جعاله، فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، سرمایه‌گذاری مستقیم و موارد دیگر بوده است.

  بررسی داده‌های آماری حاکی از این است که پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری در سال 99 که مهترین اتفاق آن همه گیری بیماری کرونا و مشکلات اقتصادی ناشی از آن بود 48.6 درصد بیش از سال 98 بوده است. سال 98 در مجموع 16 هزار و 96 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده بود.

  سال گذشته 28 درصد تسهیلات پرداختی (رقمی معادل 6 هزار و 730 هزار میلیارد ریال) به صورت مرابحه بود.

  مرابحه در واقع نوعی قرارداد بین بانک و مشتری برای فروش یک دارایی یا کالاست. در این قرارداد، بانک کالاهای مورد تقاضای مشتری را خریداری کرده و آنها را به قیمت بیشتر به مشتری می فروشد. مبلغ سود (افزایش قیمت) پیش از بسته شدن قرارداد مشخص و تثیبت شده و به مشتری اعلام می شود. این عقد برای حمایت از بازار سرمایه، انتشار اوراق صکوک و تأمین مسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  همچنین سال گذشته 8.5 درصد تسهیلات پرداختی به صورت قرض الحسنه بوده است و نسبت به سال 98 می‌توان گفت 75.3 درصد رشد داشته است.

  سال گذشته میزان سرمایه‌گذاری مستقیم بانک‌ها تنها 63 هزار میلیارد ریال بوده و در مقایسه با سال 98 نه تنها رشد نداشته بلکه 9.7 درصد نیز کم شده است.

  تسهیلات پرداختی بانک‌های تجاری در سال گذشته متفاوت بوده است. به نحوی که 32.6 درصد از وام این بانک‌ها به شکل فروش اقساطی (یک هزار و 203 هزار میلیارد ریال) و 13.6 درصد وام‌ها به صورت قرض‌الحسنه (497 هزار هزار میلیارد ریال) بوده است.

  سال گذشته 20.8 درصد تسهیلات توسط بانک‌های تخصصی پرداخت شده است. این بانک‌ها سه هزار و 877 هزار میلیارد ریال وام دادند.

  بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری بیشتری سهم را در واریز وام به متقاضیان داشتند. این بانک‌ها و موسسات در مجموع 16 هزار و 382 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردند که رشد 60.9 درصدی داشته است. بیشترین تسهیلات پرداختی در این بخش به متقاضیان مربوط به مرابحه با رقم پنج هزار و 576 هزار میلیارد ریال است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی