عصر بازار

لیر ترکیه هر روز کم ارزش تر از دیروز!

عصر اعتبار- ارزش لیر بار دیگر به کمترین سطح تاریخ خود رسید.

لیر ترکیه هر روز کم ارزش تر از دیروز!
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، نگرانی از وضعیت روابط ترکیه و آمریکا، کماکان یکی از اصلی ترین نگرانی های معامله گران بازارهای ارز در این کشور است. رجب طیب اردوغان- رییس جمهور ترکیه- با وجود دیدار با جو بایدن گفته ترکیه کماکان مصمم به تکمیل خرید سامانه دفاع موشکی اس 400 از روسیه است که به یکی از مهم ترین مناقشات واشنگتن- آنکارا تبدیل شده و آمریکا نیز به همین دلیل تحریم هایی علیه ترکیه اعمال کرده است. 

  تصمیم بانک مرکزی ترکیه به حفظ سیاست پولی فعلی با واکنش منفی بازار مواجه شده است. طبق اعلام بانک مرکزی، تا زمانی که نرخ تورم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا نکند رویکرد بانک مرکزی انقباضی باقی می ماند و این مساله در شرایطی که اقتصاد با کرونا دست و پنجه نرم می کند به معنای باقی ماندن رشد اقتصادی در سطح ضعیف خواهد بود. 

  تغییرات جدید در کادر مدیریتی بانک مرکزی ترکیه با واکنش منفی معامله گران بازارهای مالی مواجه شده است. رجب طیب اردوغان- رییس جمهور این کشور- در حکمی، اغوزان اوزباس- قائم مقام بانک مرکزی را برکنار کرد. نگرانی از اعمال نظر در سیاست های بانک مرکزی همچنین باعث شد تا شاخص اطمینان به اقتصاد ترکیه در هفته پایانی ماه می با 1.3 واحد کاهش به 92.6 واحد برسد که پایین ترین ثبت شده این شاخص از آگوست سال قبل بوده است.

  مسائل اخیر باعث شد تا لیر که هفته گذشته به پایین ترین سطح سه هفته اخیر خود رسیده بود، بار دیگر روندی نزولی را تجربه کند و به کمترین نرخ برابری تاریخ معاصر خود برسد تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال 8.7 لیر تثبیت شود. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با 0.18 درصد افزایش به 8.752 لیر رسید.

  در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل 10.443 لیر و هر پوند معادل 12.148  لیر اعلام شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی