عصر بازار

ترکیه چه قدر ذخایر ارزی دارد؟

عصر اعتبار- حجم ذخایر طلا و ارز ترکیه به ۹۲ میلیارد دلار رسید.

ترکیه چه قدر ذخایر ارزی دارد؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بانک مرکزی ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد حجم ذخایر طلا و ارز این کشور تا پایان ماه می به 92 میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه قبل 2.3 درصد افزایش یافته است.

  طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، 46.5 میلیارد دلار از ذخایر ارزی این کشور به شکل اسکناس بوده که نسبت به ماه قبل 2.7 درصد بیشتر بیشتر شده است.

  رکورد ذخایر طلا و ارز ترکیه درسال های اخیر مربوط به دسامبر سال 2013 بوده است که طی آن این کشور 136 میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز شامل 21 میلیارد دلار طلا در اختیار داشت. ماه گذشته و به دنبال بحران ارزی که منجر به سقوط 14 درصدی ارزش پول ملی این کشور شد، بانک مرکزی مجبور شد بخش بزرگی از ذخایر ارزی خود را به بازار تزریق کند اما با بهبود تدریجی وضعیت، روند تقویت ذخایر ارزی مجددا آغاز شده است.

  از سوی دیگر بانک مرکزی ترکیه در نشست هفتگی خود بر خلاف انتظار اولیه بسیاری از کارشناسان اعلام کرد نرخ بهره را بدون تغییر در سطح 19 درصدی باقی نگه خواهد داشت. اغلب کارشناسان انتظار داشتند این نرخ بین 0.5 درصد تا یک درصد کاهش پیدا کند. 

  هنوز نسبت به سال قبل ذخایر طلا و ارز ترکیه حدود 12 درصد کمتر است. با توجه به مساله کرونا، انتظار می رود رسیدن به سطح ذخایر 100 میلیارد دلاری در سال جاری محقق نشود. از سوی دیگر خالص ذخایر طلا و ارز که از کسر کردن تعهدات کوتاه مدت،   وام های ارزی، اوراق قرضه و سپرده های ارزی از کل ذخایر به دست می آید تا پایان ماه ژوئیه به 13.6 میلیارد دلار رسیده است. طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، این کشور حدود 18 میلیارد دلار تعهد ارزی کوتاه مدت دارد که نسبت به ماه قبل 14 درصد کاهش نشان می دهد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی