عصر بازار

ادامه سیر صعودی تورم در ترکیه

عصر اعتبار- نرخ تورم ترکیه به اوج دو ساله خود رسید.

ادامه سیر صعودی تورم در ترکیه
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم این کشور  در 12 ماه منتهی به ژوئن به 17.53 درصد رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل 0.94 درصد بیشتر شده است. این نرخ، بالاترین نرخ تورم ثبت شده ترکیه در 25 ماه اخیر محسوب می شود. 

  اقتصاد ترکیه از زمان شیوع کرونا تحت فشار زیادی قرار گرفته چرا که بخش های کلیدی آن از جمله گردشگری دچار مشکل شده است. 

  در بین بخش‌های مختلف، بالاترین نرخ تورم مربوط به بخش حمل و نقل با 26.2 درصد بوده است و پس از این بخش نیز، لوازم منزل با تورم 25.69 درصدی و مواد غذایی و نوشیدنی با 19.99 درصد قرار دارند. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به فرهنگ و آموزش با 12.21 درصد و ارتباطات با 12.56 درصد بوده است.

  از ماه اکتبر سال 2018 که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به 25 درصد در بالاترین سطح 15 سال اخیر خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمت‌ها عمدتا در مسیر کاهشی بوده است. 

  هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آنها در نظر نمی‌گیرد، با 1.11 درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به 16.45 درصد رسید.

  بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در این ماه 1.94 درصد اندازه‌گیری شده که 0.44 درصد بیشتر از تورم ثبت شده ماه قبل در این کشور است.

  متوسط نرخ تورم ترکیه در دو سال گذشته 10.74 درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به 20.35 درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم 8.55 درصدی ماه اکتبر بوده است.

  مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی 8.5 را برای سال جاری هدف‌گذاری کرده‌اند و بانک مرکزی نیز پیش‌بینی کرده تورم تا پایان امسال به 8.32 درصد برسد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی