عصر بازار

کلاهبرداری با پیامک جعلی سامانه ثنا

عصر اعتبار- رئیس پلیس فتا در خصوص ترفند مورد استفاده کلاهبرداران فیشینگ که با ارسال پیامک حاوی لینک آلوده تحت عنوان سامانه ثنا، اقدام به خالی کردن حساب شهروندان می‌کنند، هشدار داد.

کلاهبرداری با پیامک جعلی سامانه ثنا
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از صدا و سیما، سرهنگ داود معظمی گودرزی اظهار داشت: امروزه با توجه به فعال‌سازی رمز دوم پویا و محدود شدن دسترسی سارقان اینترنتی، مجرمان با استفاده از روش‌های جدید و تبلیغات دروغین سعی در دسترسی به اطلاعات حساب بانکی کاربران را دارند و تقارن این موضوع با انتقال اقدامات خدماتی بسیاری از سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی از جمله قوه قضاییه از طریق فضای مجازی به شهروندان منجر به سوءاستفاده و فرصت طلبی برخی از این مجرمان شده است.
  رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ عنوان کرد: در این روش از کلاهبرداری فرد کلاهبردار با جعل آدرس اینترنتی سامانه ثبت نام الکترونیک قوه قضاییه پیامکی با محتوا‌هایی نظیر ابلاغیه، ثبت شکایت در سامانه و... که در نهایت به یک لینک پرداخت برخط منتهی می‌شود برای شهروندان ارسال می‌کنند و از آنجایی که برخی از شهروندان از این سامانه‌ها و نحوه فعالیت آن‌ها آگاهی ندارند و مبلغ عنوان شده نیز بسیار ناچیز است روی لینک کلیک کرده و اقدام به عملیات پرداخت وجه می‌کنند.
  رئیس پلیس فتا ادامه داد: لینک معرفی شده در این پیامک‌ها حاوی یک بدافزار است و مجرمین اینترنتی با این شگرد مجرمانه، اطلاعات کارت بانکی متقاضیان را به سرقت برده و نسبت به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی آن‌ها اقدام می‌کنند.
  سرهنگ گودرزی با اشاره به اینکه ارسال کنندگان لینک‌های جعلی هدفی جر سرقت اطلاعات بانکی شهروندان ندارند، بیان داشت: اعتماد به این افراد و مراجعه به لینک‌های ارسالی می‌تواند زمینه سوءاستفاده از اطلاعات کاربران را فراهم سازد و چنانچه شهروندان پیام‌هایی تحت عنوان سامانه ثنا (سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی) دریافت کردند که حاوی لینک پرداخت بود، آگاه باشند که در معرض کلاهبرداری قرار گرفته اند و به هیچ وجه روی لینک مربوطه کلیک نکنند.
  رئیس پلیس فتا به شهروندان توصیه کرد: می‌بایست برای پیشگیری از برداشت‌های غیرمجاز ضمن افزایش سطح آگاهی و سواد رسانه‌ای خود فریب پیامک‌های دریافتی از منابع نامعتبر را نخورده و از باز کردن لینک‌های ارائه شده از سوی افراد ناشناس بصورت پیامکی و یا در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند و در صورت برخورد با چنین مواردی موضوع را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir گزارش دهند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی