عصر بازار

استقبال از سپرده‌های کوتاه مدت؛

رشد ۴۱.۷ درصدی سپرده‌های یک ساله در آخرین ماه بهار۱۴۰۰

عصر اعتبار- براساس جداول آماری بانک مرکزی، در خردادماه امسال یک‌هزار و ۷۰ هزار میلیارد تومان سپرده کوتاه مدت نزد بانک‌ها سپرده‌گذاری شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۱.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

رشد ۴۱.۷ درصدی سپرده‌های یک ساله در آخرین ماه بهار۱۴۰۰
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، دولت‌ها برای جلوگیری از افزایش تورم و نقدینگی، پول واقعی مردم را به سمت شبه پول هدایت می‌کنند. منظور از شبه پول، نوعی از سپرده‌های مدت‌دار است که امکان نقد شدن آن و هزینه کردن آن به آسانی مقدور نیست. اوارق قرضه، سپرده‌های بلندمدت، اسناد خزانه یا هرگونه اوراقی که نقد شدن آن نیاز به صرف زمان داشته باشد، شبه پول است.

  براساس آمار بانک مرکزی در خرداد امسال، شبه پول به میزان 2 هزار و 979 هزار میلیارد تومان رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 38.2 درصد رشد داشت.

  در خردادماه امسال، سپرده‌گذاران مبلغ 229 هزار میلیارد تومان را به صورت قرض الحسنه پس انداز در اختیار بانک‌ها قرار دادند که نسبت به خرداد سال گذشته 48.9 درصد رشد داشته است.

  همچنین در دوره مذکور با توجه به نوسانات سکه، طلا و دلار، سپرده‌های کوتاه مدت نیز مورد استقبال افراد بود و یک هزار و 70 هزار میلیارد تومان به صورت سپرده کوتاه مدت موجودی بانک‌ها بوده است. در برابر استقبال از سپرده‌های کوتاه مدت، سپرده‌های بلندمدت یک تا پنج ساله کم بوده است به گونه‌ای که سپرده یک ساله 9.9 درصد، سه ساله 60 درصد و پنج ساله 17.8 درصد کاهش یافته است.

  البته براساس آمار میزان شبه پول در سه سال گذشته روند رو به رشدی داشته است و از یک هزار و 669 هزار میلیارد تومان در خرداد 98 به میزان 2 هزار و 979 هزار میلیارد تومان در خرداد 1400 رسیده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو