عصر بازار

دولت تا نیمه شهریور ماه چه میزان اوراق فروخت؟

عصر اعتبار- تا هفته دوم شهریور ماه سال جاری نزدیک به ۱۸.۵ هزار میلیارد تومان اوراق نقدی در بازار پول و سرمایه فروش رفته است.

دولت تا نیمه شهریور ماه چه میزان اوراق فروخت؟
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از تسنیم،‌ خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری پانزده هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) و یک مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام کرد.

  بر اساس این گزارش حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه، پانزدهمین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ 1,864 میلیارد تومان اوراق به صورت نقدی فروش رفت.

  گفتنی است، با احتساب مبلغ فوق تاکنون مجموعاً 383 ر 18 میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی تامین مالی شده است،  همچنین حدود 40 درصد تقاضا از طریق بازار پول و 60 درصد از طریق بازار سرمایه بوده است.

  این گزارش خاطرنشان می‌سازد، با انتشار اسناد خزانه اسلامی و طی برگزاری چهارده هفته عرضه اوراق بدهی دولت تا تاریخ 1400/06/03، در مجموع معادل 92 هزار و 519 میلیارد تومان شامل 76 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی و 16 هزار و 519 میلیارد تومان اوراق نقدی تأمین مالی انجام شده بود.

  سال گذشته مجموعا 125 هزار میلیارد تومان انواع اوراق فروخته شده بود که یک رکورد بسیار مهم محسوب میشد. نرخ سود این اوراق عمدتا حوالی 20 تا 21 درصد بوده است. از سوی دیگر اخیرا اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی درباره فروش اوراق با نرخی نزدیک به نرخ تورم خبرساز شده است. هرچند روابط عمومی این بانک موضوع فروش اوراق با نرخ نزدیک به تورم را جزو سیاستهای جاری اقتصادی کشور ندانسته است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی