عصر بازار

طی یک هفته اخیر:

قیمت سکه و طلا از مسیر صعود دور زد و کاهشی شد

عصر اعتبار- طبق تحلیل دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران از وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، به دنبال کاهش در مجموع ۳۲ دلاری اونس جهانی و خبرهای مثبت سیاسی- اقتصادی در داخل، روند قیمت سکه و طلا که در هفته‌های پیش‌تر شیب تند صعودی را طی می‌کرد، از صعود بازایستاد و مسیر کاهش را در پیش گرفت؛ به‌گونه‌ای که هر قطعه سکه که در هفته منتهی به ۱۹ شهریورماه، از ۱۲ میلیون تومان هم فراتر رفته بود، در آخرین معاملات این هفته به زیر ۱۲ میلیون تومان رسید.

قیمت سکه و طلا از مسیر صعود دور زد و کاهشی شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، نادر بذرافشان ظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت، در بازارهای جهانی از ابتدای هفته تا اواسط آن روند افزایشی حدود 13 دلاری اونس جهانی را شاهد بودیم. در بازارهای داخلی نیز با توجه به خبرهای سیاسی- اقتصادی، ورود رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ماه صفر و کاهش بیشتر تقاضا برای خرید سکه و مصنوعات طلا و ایجاد رکود بیشتر در بازار، کاهش قدرت خرید مردم، نوسانات و در مقطعی هم کاهش نرخ ارز همگی سبب شد که از ابتدای هفته روند کاهش قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی شکل گیرد.

  دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: 13 دلار افزایش قیمت اونس جهانی در اوایل هفته نیز در روزهای پایانی هفته به کاهش قیمت منجر شد و طی 24 ساعت گذشته حدود 20 دلار کاهش پیدا کرده است و در حال حاضر نسبت به ابتدای هفته در مجموع کاهش 32 دلاری را ثبت کرده است که طی یکماه اخیر کاهش قابل توجهی است؛ در حال حاضر 1762 دلار ثبت برای هر اونس طلا ثبت شده است.

  سکه 270 هزار تومان و طلا 22 هزار تومان ارزان‌تر شد

  وی در رابطه با تغییرات قیمتی یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی گفت: طی هفته اخیر هر قطعه سکه تمام طرح جدید با 270 هزار تومان کاهش در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) ‌به 11 میلیون و 780 هزار تومان رسید و سکه تمام قدیم نیز با کاهش حدود 150 تا 170 هزار تومانی در پایان هفته به 11 میلیون و 350 رسیده است. حباب سکه نیز نسبت به یک هفته پیش‌تر که در محدوده 650 هزار تومان قرار گرفته بود، در این هفته 150 هزار تومان کمتر شده و به حدود 500 هزار تومان رسیده است.

  بذرافشان افزود: در آخرین معاملات پایانی این هفته‌ نیم سکه نیز  پس از کاهش قیمت‌ها به پنج میلیون و 930 هزار تومان رسیده و بدین ترتیب نسبت به ابتدای هفته 180  هزار تومان کاهش قیمت داشته، ربع سکه با کاهش 150 هزار تومانی به سه میلیون و 520 هزار تومان رسیده است و سکه‌های یک گرمی نیز با کاهش 50 هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته دو میلیون و 250 هزار تومان قیمت دارد.

  همچنین هر مثقال طلا طی یک هفته اخیر 95 هزار تومان ارزان‌تر شد و به چهار میلیون و 980 هزار تومان به ازای هر مثقال رسیده و هر گرم طلای 18 عیار با قیمت یک میلیون و 149 هزار تومان دادوستد شده و براین اساس هر گرم طلا 18 عیار به نسبت ابتدای هفته با کاهش حدود 22 هزار تومانی مواجه شده است.

  دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران برای هفته پیش‌رو نیز پیش‌بینی کرد: با توجه به کاهش قیمت اونس جهانی و کنترل نرخ ارز، چنانچه اتفاق خاصی رخ ندهد و نوسان افزایشی در قیمت اونس جهانی و نرخ ارز در داخل شکل نگیرد، احتمالا به سبب نبود تقاضا برای خرید مصنوعات طلا و سکه، در هفته پیش‌رو نیز روند کاهشی به صورت اندک و محدود ادامه خواهد داشت.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو