عصر بازار

رشد مثبت اقتصادی از ۴ تا ۷ درصد/ موازی کاری تمام نشد

عصر اعتبار- اعلام رشد اقتصادی از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار بیانگر مثبت شدن این شاخص اقتصادی در بهار امسال بوده که تا بیش از هفت درصد نیز رسیده است.

رشد مثبت اقتصادی از ۴ تا ۷ درصد/ موازی کاری تمام نشد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، اخیرا بانک مرکزی و مرکز آمار به فاصله‌ای کوتاه، نسبت به ارائه وضعیت رشد اقتصادی اقدام کردند.

  مرکز آمار: رشد اقتصادی با نفت 7.6 درصد 

  آنچه مرکز آمار ایران در رابطه با رشد اقتصادی اعلام کرد از این حکایت داشت که در بهار سال جاری تولید ناخالص داخلی (GDP) به 177 هزار و 700 میلیارد تومان با احتساب نفت رسیده است در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 165 هزار و 200 میلیارد تومان بوده که نشان دهنده رشد 7.6 درصدی اقتصادی در بهار سال جاری است.

  از سوی دیگر  تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت در بهار امسال 150 هزار و 900 میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل که 144 هزار و 200 میلیارد تومان گزارش شده بود 4.6 درصد رشد داشته است.

  بانک مرکزی: رشد از 4.7 تا 6.2

  اما بانک مرکزی هم از رشد اقتصادی مثبت در هر دو بخش با نفت و بودن نفت خبر داده بود، براساس اعلام این بانک تولید ناخالص داخلی در بهار با احتساب نفت 347 هزار و 700 میلیارد تومان و تولید بدون نفت 314 هزار و 800 میلیارد تومان ثبت شده که نشان می‌دهد رشد اقتصادی با نفت در بهار 6.2 درصد و بدون نفت 4.7 درصد بوده است. ‌

  بر این اساس، رشد اقتصادی اعلامی مرکز آمار با نفت 1.4 درصد و بدون نفت بیشتر از رشد بانک مرکزی است ولی بدون نفتی که مرکز آمار اعلام کرد 0.1 درصد کمتر از نرخ رشد اعلامی بانک مرکزی است.

  این اختلاف البته در جزئیات مشهود است؛ به طوری که طبق اعلام مرکز آمار ایران در بهار امسال، در گروه کشاورزی رشد منفی 4.5 بوده و گروه صنایع و معادن ١٣.٨ و گروه خدمات ٤.٥ درصد نسبت به فصل بهار سال ١٣٩٩، رشد داشته‌اند.

  در حالی که طبق آمار بانک مرکزی در این دوره به استثنای ارزش افزوده گروه کشاوری که متاثر از خشکسالی و کاهش تولید محصولات زراعی با کاهش عملکرد 0.9 درصدی مواجه شده، ارزش افزوده سایر گروه‌های اقتصادی شامل نفت 23.3، صنایع و معادن 2.1 و خدمات هفت درصد بوده است.

  اختلاف و موازی کاری آماری ادامه دارد

  متفاوت بودن آمار بانک مرکزی و مرکز آمار در حالی است که رشد اقتصادی که مرکز آمار اعلام کرده برمبنای سال پایه 1390 و رشد اعلامی بانک مرکزی براساس قیمت های پایه سال 1395 است.

  از سویی گرچه طی مصوبه شورای عالی آمار برای ممانعت از موازی کاری ،بانک مرکزی نباید برخی آمار شاخص کلان از جمله رشد اقتصادی و یا تورم را به صورت رسمی منتشر کند و مرکز آمار مرجع رسمی است اما در هر حال این بانک در چند دوره گذشته نسبت به این موضوع اقدام کرده است.

  در هر صورت اعلام هایی که این دو  دارند اغلب با یکدیگر متفاوت بوده و کمتر زمانی پیش می آید که اعداد مشابه اعلام شود و این در حالی است که حتی در دوره های قبلی برای اعلام رشد اقتصادی حتی اعلام مثبت یا منفی بودن رشد هر چند به فاصله ای اندک موجب اختلاف اعدادی بین آن ها بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی