عصر بازار

گسترش فرامرزی یوان چین در سال ۲۰۲۱

عصر اعتبار- بانک مرکزی چین گفت: پکن پیوسته در حال گسترش فرامرزی یوان در سال ۲۰۲۱ است.

گسترش فرامرزی یوان چین در سال ۲۰۲۱
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، به گفته بانک مرکزی چین، چین در حال برنامه ریزی پیوسته و محتاطانه بین المللی کردن واحد پول خود، یوان است، که متعهد شده نظارت بر جریان های سرمایه فرامرزی را تقویت کرده و از خطرهای سیستمیک جلوگیری کند. به گفته این تنظیم کننده، انتظار می رود که توافق مشارکت اقتصادی جامع منطقه (RCEP) روابط تجاری بین کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه را بیشتر تقویت کرده، بنابراین فرصت های بیشتری برای استفاده از یوان در مبادلات متقابل و فعالیت های سرمایه گذاری ایجاد شود.

  این پیمان در اواخر سال 2020 طی یک اجلاس مجازی انجمن ملل جنوب شرقی آسیا به میزبانی ویتنام منعقد شد. بر اساس  مبادلات در حال توسعه تجارت کالا با یوآن، دولت چین به دنبال افزایش استفاده از این ارز در تجارت الکترونیکی فرامرزی است. بانک مرکزی چین افزود که در حال برنامه ریزی برای بررسی گزینه های بیشتر برای سرمایه گذاری و تأمین مالی با یوان است. این تنظیم کننده، مبادله ارزی با سایر کشورها را افزایش داده و زیرساخت مبادله و تسویه را بهبود می بخشد.

  به گفته این بانک، پرداخت های بین المللی انجام شده با ارز بومی در سال 2020 بالغ بر 28.39 تریلیون یوان (4.39 تریلیون دلار) بوده است که نسبت به سال قبل 44.3 درصد افزایش یافته است. با این حال، مبادلات فرا مرزی انجام شده با یوان 46.2 درصد از کل پرداخت های بین المللی را به خود اختصاص داده که به بالاترین حد خود رسیده است. پکن از سال 2009 در تلاش است تا نفوذ یوآن را در سراسر جهان گسترش دهد تا وابستگی به دلار آمریکا را در تجارت و سرمایه گذاری از بین ببرد و همچنین وضعیت دلار آمریکا به عنوان مهمترین ارز ذخیره جهانی را به چالش بکشد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو