عصر بازار

اتاق بازرگانی تهران بررسی کرد

تورم ایران در ۱۴۰۱ چند درصد می‌شود؟

عصر اعتبار- اتاق بازرگانی تهران با استفاده از داده‌های بین المللی، گزارشی از وضعیت اقتصاد جهان و ایران پس از بحران سال گذشته کرونا ارائه کرده است.

تورم ایران در ۱۴۰۱ چند درصد می‌شود؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بر اساس براوردهای صندوق بین المللی پول، رشد اقتصاد جهان در سال 2020 به طور میانگین منفی 3.1 درصد بوده اما این عدد در سال جاری به 5.9 خواهد رسید و در سال 2022 نیز با کاهشی نسبی حدود 4.9 درصد خواهد بود.

  این آمارها در حالی اعلام شده که هنوز بسیاری از کشورهای جهان با کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و مشخص نیست سرنوشت این ویروس در سال آینده میلادی چه خواهد شد.

  در بررسی منطقه‌ای اتاق بازرگانی تهران، رشد اقتصادی آمریکا برای سال جاری شش درصد و برای سال آینده 5.2 درصد اعلام شده است. همچنین نرخ رشد منطقه یورو نیز در سال جاری پنج و در سال آینده 4.3 خواهد بود.

  در آمریکای لاتین میانگین رشد امسال 6.3، در آفریقا 3.7 و در میان کشورهای نوظهور آسیایی نیز رشد 7.2 درصد خواهد بود. تمامی براوردها نشان می‌دهد که پس از عبور از بحران کرونا، میزان رشد اقتصاد در سال آینده میلادی قدری تعدیل خواهد شد.

  در منطقه خاورمیانه اما این روند تداوم ندارد. پیش بینی می‌شود کشورهای حاضر در این منطقه امسال رشد 4.1 درصدی داشته باشند و دقیقا همین رشد در سال آینده میلادی نیز تحقق پیدا کند. در رابطه با ایران نیز پیش بینی شده که پس از رشد منفی 6.8 درصد سال  1398، در سال 1400، رشد اقتصادی 2.5 درصدی به ثبت برسد و در سال 1401 نیز رشد حدود دو درصد باشد.

  در شاخص تورم اما اوضاع ایران چندان جالب نیست. براوردها می‌گوید که در سال 2020 میانگین نرخ تورم جهانی 2.7 درصد بوده که این عدد در سال جاری به 4.79 درصد خواهد رسید. در سال 2022 نیز میانگین تورم جهانی 3.4 درصد است. در این گزارش نرخ تورم ایران در سال 1400 حدود 40 درصد اعلام شده که نسبت به سال قبل افزایشی سه درصدی را نشان می‌دهد. با این وجود براورد می‌شود که نرخ تورم ایران در سال 1401 به حدود 27.5 درصد کاهش پیدا کند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو