عصر بازار

کدامیک از بانک‌ها وام بیشتری دادند؟

عصر اعتبار- بررسی عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور بیانگر این است که مانده تسهیلات اعطایی تا پایان مرداد سال جاری در مقایسه با اسفند سال گذشته رشد ۱۴.۳ درصدی داشته است.

کدامیک از بانک‌ها وام بیشتری دادند؟
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا؛ ایسنا، طبق اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری تا پایان مرداد امسال، معادل 2735 هزار و 500 میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفند سال گذشته با رشد 14.3 درصدی مواجه شده است.

  همچنین، تسهیلات قرض‌الحسنه 8.3 درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری قرض‌الحسنه را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به مرابحه با 29.9 درصد و فروش اقساطی با 20 درصد است.

  به لحاظ عددی در پایان مرداد سال جاری 226 هزار و 100 میلیارد تومان از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند ماه سال گذشته، 11.5 درصد رشد را نشان می‌دهد.

  بانک‌های تجاری چقدر تسهیلات دادند؟

  از سوی دیگر، بانک‌های تجاری در کل 416 هزار و 800 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که با رشد 13.7 درصدی مواجه شده و سهم وام‌های قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات 56 هزار و 700 میلیارد تومان است که اعطای این وام از سوی بانک‌های تجاری در پایان سال گذشته 14.1 درصد افزایش یافته است.

  گفتنی است 13.6 درصد از وام‌های بانک‌های تجاری را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد. در بانک‌های تجاری کشور نیز، سهم عمده تسهیلات پرداختی مانند بانک‌ها و موسسات اعتباری مربوط به فروش اقساطی به میزان 29.3 درصد است که رقم آن 121 هزار  و 900 میلیارد تومان در پایان مرداد 1400 بوده است.

  علاوه براین، 8.3 درصد تسهیلات بانک‌های تجاری به رقم 34 هزار و 500 میلیارد تومان در پایان مرداد ماه به تسهیلات جعاله اختصاص داشته که این رقم در اسفند سال قبل 31.5 هزار میلیارد تومان بوده است. به صورت کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانک‌های تجاری در پایان مرداد 1400 به فروش اقساطی، مرابحه و قرض الحسنه اختصاص یافته است.

  بانک‌های تخصصی چقدر تسهیلات قرض‌الحسنه دادند؟ 

  همچنین، بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات تا پایان مرداد سال جاری نشان دهنده این است که تسهیلات اعطایی با 4.5 درصد افزایش از رقم 387 هزار و 700 میلیارد تومان به عدد 405 هزار و 100 میلیارد تومان رسیده که سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات اعطایی بانک‌های تخصصی معادل 20 هزار و 400 میلیارد تومان بوده که با افزایش 1.7 درصدی در مقایسه با اسفند سال گذشته مواجه شده است.

  گفتنی است که 5 درصد از وام‌های بانک‌های تخصصی را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد. 

  بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می‌شود؛ به نحوی که در پایان مرداد سال جاری 41.1 درصد کل تسهیلات اعطایی این بانک‌ها به رقم 166 هزار و 500 میلیارد تومان در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفند ماه سال گذشته به میزان 168 هزار و 100 میلیارد تومان بود.

  بانک‌های تخصصی نیز در بخش مشارکت مدنی تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده‌اند؛ به نحوی که 16.6 درصد کل منابع تسهیلاتی این بانک‌ها در پایان مرداد امسال به میزان 67 هزار و 400 میلیارد تومان در این بخش پرداخت شده است.

  عملکرد وام‌دهی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری

  طبق این گزارش، بررسی تسهیلات اعطایی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری در پایان مرداد امسال نشان می‌دهد که تسهیلات این بانک با 16.8 درصد رشد به رقم 1913 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است و سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات 7.8 درصد ( 149 هزار میلیارد تومان) بوده که اعطای این نوع تسهیلات در این نوع بانک‌ها در مرداد امسال 11.9 درصد رشد داشته است.

  همچنین، 35.4 درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مرابحه این بانک به رقم 677 هزار و 400 میلیارد تومان بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو