عصر بازار

بررسی تحولات بازار سکه و طلا در هفته منتهی به ۲۳ مهرماه؛

روند نزولی قیمت سکه و طلا متاثر از کاهش نرخ دلار

عصر اعتبار- قیمت انواع سکه و طلا در هفته سوم مهرماه با توجه به افت نرخ دلار در مدار نزولی قرار داشت و حباب سکه هم به ۳۴۰ هزار تومان کاهش یافت.

روند نزولی قیمت سکه و طلا متاثر از کاهش نرخ دلار
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، بازار سکه و طلا در سومین هفته مهرماه برخلاف هفته‌های پیشین که نوسانی چندانی نداشت، سیر نزولی را در پیش گرفته بود.

  بر همین اساس در بازار سکه، در روز شنبه سیر نزولی را شروع کرد و سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با یکصدهزارتومان کاهش در مقایسه با روز پنجشنبه با رقم 11 میلیون و 780 هزار تومان معامله شد و  فردای آن روز بهای آن50 هزار تومان کاهش یافت.

  بهای سکه در دومین روز هفته دوباره نزولی بود و قیمت سکه 160 هزار تومان کاهش داشت، این افت قیمتی نه به دلیل کاهش قیمت انس جهانی طلا بلکه به دلیل ریزش نرخ ارز در بازار بود.

  روز دوشنبه نیز قیمت سکه کاهش اندک 20 هزار تومانی داشت و به بهای 11 میلیون و 600 هزارتومان خرید و فروش می‌شد. در روز سه شنبه هم قیمت انس جهانی طلا تغییر نداشت اما با این حال قیمت سکه دوباره 160 هزار تومان کاهش یافت و به رقم 11 میلیون و 440 هزار تومان رسید.

  قیمت سکه تا پایان هفته بر مدار نزولی قرار داشت و در روز چهارشنبه 11 میلیون و 390 هزار تومان و در روز پنجشنبه با افزایش 140 تومان رشد بهای با رقم 11 میلیون و 530 هزار تومان داد و ستد می‌شد.

  قیمت‌ها در بازار طلای خام نیز در هفته مذکور نزولی بود. به این صورت که یک گرم طلای 18 عیار در روز شنبه یک میلیون و 151 هزار تومان معامله ‌شد و در روز بعد 13 هزار تومان افت قیمت داشت.

  در روز دوشنبه تغییر قیمت نامحسوس بود و هر گرم طلای 18 عیار در بازار یک میلیون و 37 هزار تومان تعیین شد. سه شنبه دوباره افت قیمت 11 هزارتومان برای هر گرم طلای 18 عیار را شاهد بودیم و با نرخ یک میلیون و 126 هزار تومان معامله می‌شد. در پایان هفته قیمت رشد اندک چهار تومانی برای هر گرم طلا ثبت شد و پرونده معامله آن با رقم یک میلیون و 140 هزار تومان بسته شد.

  قیمت هر مثقال طلا در هفته گذشته در کانال چهار میلیون تومان نوسان داشت. به این صورت که در نخستین روز هفته هر مثقال طلا برابر چهار میلیون و 988 هزار تومان تعیین شد و روز بعد قیمت آن 56 هزار تومان کاهش یافت.

  بهای هر مثقال طلا در روز دوشنبه کاهش بود و در این روز با هشت  هزار تومان کاهش با مبلغ چهار میلیون و 926 هزار تومان داد و ستد می‌شد.

  روز سه‌شنبه دوباره شاهد کاهش قابل توجه نرخ را داشتیم به این صورت که هر مثقال طلا برابر چهار میلیون و 881 هزار تومان بود و روز چهارشنبه برخلاف روزهای دیگر که رشد قیمتی سکه و طلا را نداشتیم هر مثال طلا 15 هزار تومان رشد داشت و پرونده این نوع طلا با رقم چهار میلیون و 941 هزار تومان در روز پنجشنبه بسته شد.

  قیمت انس جهانی طلا در هفته گذشته نوسانی نداشت و در محدوده قیمت یک هزار و 757 تا یک هزار و 797 دلار در نوسان بود.

  نائب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره تحولات بازار سکه و طلا در هفته‌ای که گذشت، گفت: قیمت انس جهانی طلا با توجه به تحولات اقتصادی جهانی به خصوص تحولات بازارهای نفتی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه افزایش چشمگیری داشت. 

  محمد کشتی‌آرای افزود: این افزایش قیمت انس جهانی طلا به بالاترین سطح خود در یک ماه گذشته رسیده است و در مقایسه با ابتدای هفته با 39 دلار افزایش نرخ به یک هزار و 797 دلار رسید که این رقم طی یک ماه گذشته بی سابقه بوده است. 

  وی اظهارداشت: قیمت انواع سکه روز پنجشنبه در مقایسه با روز قبل آن افزایشی بود اما در مقایسه با ابتدای هفته کاهش داشت. 

  نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: در روز پنجشنبه حباب سکه 340 هزار تومان بود که نسبت به ابتدای هفته 80 هزار تومان کاهش یافته بود و این نشان می‌دهد که انگیزه خرید و تقاضا در بازار به شدت کاهش یافته است. 

  وی در ادامه بیان کرد: قیمت دلار مبنای تعیین نرخ سکه و طلا است که در ابتدای هفته 28 هزار و 880 تومان بود که در پایان هفته 860 تومان کاهش هفتگی داشت که خود موجب کاهش قیمت طلا و سکه در هفته سوم مهر ماه بود. 

  کشتی آرای در مورد پیش‌بینی قیمت سکه و طلا در هفته آینده گفت: در هفته آینده با توجه به مذاکرات برجامی در جریان است ممکن است قیمت ارز تحت تاثیر این اخبار قرار گیرد، البته قیمت انس جهانی نیز بی تاثیر نخواهد بود و باید دید بازارهای مالی به کدام سو حرکت می‌کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی