عصر بازار

کاهش ۶۵ درصدی درآمد ترکیه از گردشگران!

عصر اعتبار- رئیس مرکز تحقیقات و پژوهش ایران و ترکیه می‌گوید درآمد این همسایه غربی از محل گردشگری کاهشی قابل توجه پیدا کرده است.

کاهش ۶۵ درصدی درآمد ترکیه از گردشگران!
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، جلال ابراهیمی اظهار کرد: براوردهای صورت گرفته از درآمد ترکیه در صنعت توریسم کاهشی 65 درصدی را نشان می‌دهد و به عدد 12 میلیارد دلار رسیده است. این موضوع برای کشوری که بخش مهمی از اقتصاد خود را بر مبنای جذب گردشگر برنامه‌ریزی کرده، قطعا آماری خطرناک به شمار می‌رود.

  وی با اشاره به تغییرات قیمتی هزینه‌های حضور گردشگران در ترکیه، اظهار کرد: در سال 2019، هزینه‌های هر توریست در ترکیه به طور میانگین 666 دلار بود اما این عدد در سال 2020 به 762 دلار افزایش یافته و با این وجود درآمد ترکیه از این محل کاهش یافته است.

  این کارشناس مسائل ترکیه ادامه داد: بسته تور، خدمات تور، هزینه اقامت و خدمات فرهنگی اصلی ترین محل هزینه‌کرد گردشگران در ترکیه به شمار می‌رود. کاهش حدودا 70 درصد تعداد بازدیدکنندگان از ترکیه، بر تمامی این بخش‌ها اثرات منفی گذاشته است.

  ابراهیمی با بیان اینکه قطعا بخشی از این آمار زیر سایه شیوع کرونا ثبت شده، بیان کرد: در سال 2020، حدود 15 میلیون و 800 هزار گردشگر از ترکیه بازدید کرده‌اند. از این عدد 80 درصد به گردشگران خارجی و مابقی به شهروندان ترکیه در خارج از این کشور اقامت دارند اختصاص یافته است.

  به گفته وی، در کنار کاهش تعداد گردشگران خارجی، تعداد شهروندان ترکیه که در سال 2020 از این کشور به خارج سفر کرده‌اند نیز به شدت کاهش یافته که نشان از کاهش توان مالی آنها در دوره کرونا دارد. ترکیه تلاش کرده در سال 2021 با کاهش نسبی محدودیت‌های کرونا بار دیگر تعداد گردشگران خارجی را افزایش دهد و باید دید تا چه میزان برنامه ریزی‌های صورت گرفته برای محقق شدن این هدف، کارساز خواهد بود.

  به گزارش ایسنا، از ابتدای سال 2020 میلادی و همزمان با شیوع جهانی ویروس کرونا، صنعت گردشگری در تمام نقاط دنیا بیشترین آسیب را از این محل دید و بسیاری از کشورهای توریست پذیر در حوزه اقتصاد با مشکلات جدی مواجه شدند.

  ترکیه در سال‌های گذشته اصلی‌ترین مقصد گردشگری خارجی ایرانی‌ها بوده اما آمارهایی که از سال 2020 منتشر شد نشان از آن داشت که تعداد ایرانیان سفر کرده به ترکیه به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو