عصر بازار

بالا باقی ماندن تورم انگلیس

عصر اعتبار- نرخ تورم انگلیس بالای سطح سه درصدی ماند.

بالا باقی ماندن تورم انگلیس
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در اروپا و انگلیس که منجر به توقف بخش بزرگی از فعالیتهای اقتصادی در این کشور شده، نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان ماه سپتامبر با 0.1 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به 3.1 درصد رسیده است.

  این نرخ تورم که یکی از بالاترین نرخ های تورم انگلیس در طول 9 سال اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تأثیر افزایش نرخ تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است که تورم آن به مثبت 8.4 درصد در این ماه افزایش پیدا کرده است. نرخ تورم در بخش رستوران و هتلداری به 5.1 درصد رسیده است. تورم فرهنگ و آموزش نیز 2.7 درصد اندازه گیری شده است. 

  بانک مرکزی انگلیس دستیابی به تورم دو درصدی را هدف گذاری کرده است و باقی ماندن تورم در این محدوده کار را برای سیاست گذار در ادامه دشوار خواهد کرد.

  هسته تورمی که تغییرات قیمت مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن در نظر نمی گیرد، تا پایان این ماه با 0.1 درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به 2.4 درصد رسیده است. 

  نرخ تورم ماهانه در انگلیس نیز با 0.4 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 0.3 درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم انگلیس در بازه زمانی 1989 تا 2021 معادل 2.48 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ماه آوریل 2015 با 8.5 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل 2015 با منفی 0.1 درصد بوده است.

  نیل بریل، کارشناس ارشد مدیریت دارایی در موسسه پریمیر میتون گفت: در حال حاضر نرخ تورم خیلی مایه نگرانی بانک مرکزی نیست و برعکس هنوز فضای مانور زیادی با توجه به فاصله نرخ تورم از سطح هدفگذاری شده وجود دارد، به نظر نمی رسد تا چندین ماه آینده شاهد نزدیک شدن تورم به محدوده دو درصدی باشیم.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو