عصر بازار

کاهش شدید رشد اقتصادی گرجستان

عصر اعتبار- رشد اقتصادی گرجستان به نسبت دوره قبلی حدود ۴۰ درصد کمتر شد.

کاهش شدید رشد اقتصادی گرجستان
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، طبق اعلام مرکز آمار گرجستان، رشد اقتصادی این کشور کاهش محسوسی داشته است؛ تا جایی که در دوازده ماه منتهی به سپتامبر، نرخ رشد اقتصادی این کشور با 3.5 درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهی به فصل قبل به 6.9 درصد رسید که از بالاترین رشد های فصلی ثبت شده تاریخ معاصر این کشور بوده است.

  در بین بخش های مختلف، خدمات مالی با رشد 72.4 درصدی بهترین عملکرد را داشته است و پس از این بخش نیز بخش تولید با رشد 24.4 درصدی و خرده فروشی با رشد 22.4 درصدی قرار دارند. از طرف دیگر نیز بدترین عمکرد طی این مدت مربوط به بخش خدمات بوده که 0.4 درصد رشد کرده است.  

  متوسط رشد اقتصادی سالانه گرجستان در بازه زمانی 2012 تا 2021 برابر با 4.2 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد 47.9 درصدی سه ماهه نخست 2021 و کمترین رشد نیز مربوط به رشد منفی 13.2 درصدی سه ماهه دوم 2020 بوده است.

  از سوی دیگر رشد اقتصادی دیگر همسایه شمالی یعنی ارمنستان نیز در سطح بالایی ثبت شده است؛ به گونه‌ای که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه دوم سال به 13.1 درصد رسید که 26.4 درصد بیشتر از رشد فصلی قبلی این کشور و یکی از بهترین عملکردهای فصلی در طول 11 سال اخیر محسوب می شود.

  در بین بخش های مختلف، بخش خدمات با رشد 37.6 درصدی بیشترین تاثیر را در ثبت این رقم داشته است.  این مدت رشد بخش ساخت وساز با 12.9 درصد بوده است. اقتصاد ارمنستان در نتیجه جنگ شش هفته ای با جمهوری آذربایجان تحت فشار زیادی قرار گرفته بود. 

  در بازه زمانی 1998 تا 2021 میلادی کمترین رشد فصلی ثبت شده منفی 19.7 درصد و بیشرین رشد ثبت شده نیز 19.1 درصد بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی