عصر بازار

رییس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد:

عزم جزم دولت برای تحقق رشد بالای اقتصادی

عصر اعتبار- معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: هر زمان دولت بر کاری تمرکز کند آن را به سرانجام می رساند و این بار عزم دولت برای تحقق رشد بالای اقتصادی جزم است.

عزم جزم دولت برای تحقق رشد بالای اقتصادی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور، دکتر مسعود میرکاظمی در جلسه ای که با برخی وزرای اقتصادی دولت که به منظور هماهنگی لایحه بودجه 1401 تشکیل شده بود افزود: بلافاصله بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم بر روی حل مشکل تامین واکسن تمرکز و همه دیدند این کار به خوبی انجام شد.

  وی ادامه داد: دولت در هر کارمتمرکز شود کارها به خوبی جلو می رود و حالا اولویت اول کشور رشد اقتصادی است؛‌ منابع باید به سمت طرح هایی در کشور برود که رشد اقتصادی ایجاد می کند.
  دکتر میرکاظمی با اشاره به درخواست مقامات استانی برای تامین منابع طرح های زیرساختی؛‌تصریح کرد: در سفرهای استانی دولت مقامات دولتی به دنبال منابع برای هزینه هستند؛ اما این رویکرد باید به حرکت در جهت ایجاد درآمد در استان ها تغییر کند.
  رییس سازمان برنامه و بودجه؛تاکید کرد: وزارت خانه های مختلف باید طرح های اولیت داری که در رشد اقتصادی موثر است را معرفی کنند و البته بعد ار تخصیص منابع این طرح ها دائم رصد می شوند تا کار به نتیجه برسد و رشد اقتصادی محقق شود.
  وزیر امور اقتصاد و دارایی هم در این نشست افزود: رشد اقتصادی برونداد یک نظام اقتصادی است و اگر به دنبال آن هستیم باید الزامات آن فراهم شود.
  دکتر سید احسان خاندوزی با حمایت از رویکرد اصلاح بودجه افزود: وقتی بتوانیم متغییرهای اصلی را برای بخش خصوصی حداقل در میان مدت پیش بینی کنیم، سرمایه ها به سمت فعالیت های مولد هدایت می شود.
  وزیر اقتصاد با حمایت از افزایش پایه های مالیاتی گفت: در تلاشیم به زودی لایحه مالیات بر مجموع درآمد را به دولت ببریم.
  وزیر صنعت،معدن و تجارت هم در این نشست گفت: کشور راهی جز تغییر ریلی که سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته  ندارد؛‌ باید به سمت رشد اقتصادی حرکت کرد و راه آن کنترل تورم است.
  دکتر سید رضا فاطمی امین افزود: با وضع فعلی یارانه های انرژی ، نوع مالیاتی ستانی  و بودجه سنتی حل مشکلات قابل تصور نیست،پس راهی به جز تغییر ریل نداریم.
  وی با اشاره به تغییر ترکیب صادرات غیر نفتی کشور در سال آینده گفت: ما فقط برای اجرای طرح مسکن نیاز به حدود 6  میلیون تن فولاد داریم که این رقم از میزان صادرات کشور کاسته می شود اما باید برنامه ریزی کرد که صادراتی غیرنفتی سرجمع افزایش خوبی پیدا کند.
  وزیر نفت هم در نشست بودجه 1401 گفت: متاسفانه در سال های
  گذشته سرمایه گذاری لازم در صنعت نفت و گاز نشده و حال آنکه برای پاسخ به نیاز کشور نیاز به 160 میلیارد دلار سرمایه گذاری در این حوزه داریم.
  دکتر جواد اوجی با بیان اینکه اگر برای توسعه هزینه نشود در آینده به واردکننده این محصولات تبدیل می شویم،گفت: در سرمایه گذاری ها باید به آمایش سرزمین توجه بیشتری کرد چون طرح هایی که توجیه اقتصادی ندارند دامن دولت و مجلس و در کل اقتصاد کشور را خواهد گرفت.
  وزیر جهاد کشاورزی هم ضمن حمایت از تغییر ریل گذاری بودجه گفت: ظرفیت هایی که در سازمان برنامه برای رشد بخش کشاورزی دیده شده کارشناسی و قابل تحقق است؛ البته باید الزامات و منابع آن تامین شود.
  دکتر سید جواد ساداتی نژاد افزود: خام فروشی در بخش کشاورزی بیداد می کند؛‌با کوچکترین سرمایه گذاری هدفمند به ویژه در بخش صنایع تکمیلی می توان شاهد بهبود رشد و اقتصادی و اشتغال در این بخش بود.
  رییس کل بانک مرکزی هم در این نشست گفت: بخشی از رشد پایه پولی در سال های 98 و 99 مربوط به تسعیر دارایی ها بلوکه شده و پرداخت مابه تفاوت ارز ترجیحی توسط بانک مرکزی بوده که این رویکردها در نهایت منجر به رشد تورم شده است.
  دکتر علی صالح ابادی تصریح کرد: اگر می خواهیم تورم کنترل شود حتما باید جلو کسری بودجه گرفته شود و رویکرد سازمان برنامه برای 1401 به بانک مرکزی برای کنترل تورم کمک شایانی می کند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی