عصر بازار

رکورد تاریخی افزایش ذخایر بین‌المللی روسیه

عصر اعتبار- داده‌های منتشر شده در هفته جاری توسط بانک مرکزی روسیه نشان داد که ذخایر بین‌المللی روسیه در ماه گذشته به رقم بی‌سابقه ۶۲۳.۲ میلیارد دلار رسیده که رکوردی تاریخی را ثبت کرد.

رکورد تاریخی افزایش ذخایر بین‌المللی روسیه
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۱:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، تنها طی یک هفته منتهی به 29 اکتبر، ذخایر بین المللی روسیه 1.6 میلیارد دلار افزایش یافت. بانک مرکزی روسیه گفت که این رشد عمدتاً به خرید ارز خارجی تحت قانون بودجه جاری نسبت داده می‌شود. به طور کلی، از ابتدای سال، دارایی های روسیه 7.5 درصد افزایش یافته است. ذخایر بین المللی این کشور که در مواقع اضطراری به عنوان وجوه پشتیبان عمل می کند، شامل دارایی های خارجی با نقدینگی بالا است که توسط بانک مرکزی و دولت نگهداری می شود و شامل طلای پولی، وجوه با حق برداشت ویژه (SDRs)، موجود در صندوق بین المللی پول (IMF) و وجوه ارز خارجی می شود.

    ذخایر روسیه از سطح هدف 500 میلیارد دلاری که بانک مرکزی در سال 2019 تعیین کرده بود فراتر رفته و از آن زمان تاکنون بالاتر از این آستانه باقی مانده است و در سال 2020 با وجود تأثیرات همه گیری کرونا بر اقتصاد این کشور، 40 میلیارد دلار جمع آوری شده است. در حال حاضر روسیه پنجمین ذخایر بزرگ ارز خارجی جهان را در اختیار دارد.

    بر اساس ارقام بانک مرکزی، بدهی خارجی روسیه نیز در سال جاری رشد کرد و تا اول اکتبر به 489.2 میلیارد دلار رسید که 4.7 درصد افزایش داشت. صندوق بین المللی پول محاسبه کرده که این مقدار در مقایسه با کل بدهی عمومی همه کشورها بسیار کم است که در اواسط اکتبر به 88 تریلیون دلار رسیده است.

    برچسب ها
    پورسعید خلیلی