عصر بازار

افزایش سرمایه گذاری خارجی‌ها در چین

عصر اعتبار- در ۹ ماه نخست امسال خارجی ها بالای ۱۴۱ میلیارد دلار در چین سرمایه گذاری کرده اند.

افزایش سرمایه گذاری خارجی‌ها در چین
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، داده‌های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی چین نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در چین در 10 ماه امسال به 943.2 میلیارد یوان ( 141.2 میلیارد دلار) رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه منتهی به سال قبل 20.3 درصد افزایش نشان می دهد. بیشترین افزایش در سرمایه گذاری خارجی طی این مدت مربوط به کشورهای عضو اتحادیه آ. سه. آن با 30.7 درصد کل سرمایه گذاری ها و کشورهای عضو پروژه جاده و کمربند با 29.5 درصد بوده است.  

  در بین بخش های مختلف، سرمایه گذاری خارجی در بخش خدمات نسبت به سال قبل 28.7 درصد و بخش فناوری 30.2 درصد بیشتر شده است. در بخش صنعت، این رشد 14.6 درصد اندازه گیری شده است. 

  وانگ شو ون- معاون وزیر بازرگانی چین پیشتر با اشاره به تمایل شرکت های خارجی به گسترش کسب و کار خود در چین، بر تمایل دولت متبوعش در فراهم کردن فضای بهتر برای سرمایه گذاران خارجی تاکید کرده بود.

  متوسط سرمایه گذاری خارجی چین در بازه زمانی 1997 تا 2021 معادل 5.1 میلیارد دلار بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سرمایه گذاری 134.96 میلیارد دلاری سال 2018 و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به سرمایه گذاری 1.83 میلیارد دلاری سال 2000 بوده است.

  در سال 2020 میلادی کمترین رقم سرمایه گذاری خارجی مربوط به ماه ژانویه با 126.8 میلیون دلار بود. 

  بانک جهانی در تازه ترین برآورد خود از اقتصاد چین پیش بینی کرده است که اقتصاد این کشور در سال جاری 7.9 درصد رشد کند که در صورت تحقق، 5.9 درصد بیشتر از چیزی خواهد بود که در سال قبل به ثبت رسید. به گفته این نهاد، اقتصاد چین به لطف بهبود شرایط بازار کار و افزایش تقاضای مصرفی و مخارج خانوار خواهد توانست در سال جاری به شرایط قبل از آغاز کرونا بازگردد. 

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو