عصر بازار

رییس اتاق ایران و روسیه:

نرخ خدمات پولی در تجارت با ارزهای ملی اصلاح شود

عصر اعتبار- رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه اظهارکرد: امکان تبادلات ارزی ریال و روبل بین دو کشور امکان‌پذیر است اما هزینه انتقال پول بسیار بالاست که در این مورد باید در نرخ خدمات پولی تجدیدنظر شود.

نرخ خدمات پولی در تجارت با ارزهای ملی اصلاح شود
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، هادی تیزهوش تابان با تاکید بر اینکه مدتی است تجارت ایران و روسیه بعضا با ارز ملی انجام می‌گیرد و اتفاق جدیدی در این باره رخ نداده است، اظهار کرد: نکته مهمی که در این میان مطرح است، هزینه بالای پول است که باید تدبیری برای آن اندیشید.

  رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه تصریح کرد: در واقع دولت و بانک مرکزی باید هزینه‌های تبدیل پول را کاهش دهند که برای تجار هم صرفه اقتصادی داشته باشد تا این روش را توسعه دهند. اکنون به دلیل هزینه‌های بالای انتقال پول بازرگانان از این روش استقبال چندانی ندارند.

  رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه با اشاره به رشد تجارت ایران و روسیه تصریح کرد: براساس آمار گمرک ایران، در 6ماهه نخست امسال 5میلیون و 549 هزار تن کالا به ارزش 2میلیارد و 483 میلیون دلار بین ایران و اتحادیه گمرکی اوراسیا تبادل شد که سهم صادرات یک میلیون و 167 هزار و 858 تن به ارزش 514 میلیون دلار و سهم واردات نیز 4میلیون و 381 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 968 میلیون دلار بوده است.

  تیزهوش تابان افزود: صادرات ایران در نیمه نخست امسال به 5کشور عضو این اتحادیه، از لحاظ وزنی حدود 5درصد و از لحاظ ارزش 36درصد رشد داشته است.

  وی اظهار کرد: روسیه با 503 هزار و 773 تن به ارزش 270 میلیون و 394هزار دلار در رتبه نخست خرید کالای ایرانی در این اتحادیه قرار دارد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 6درصد در وزن و 32 درصد در ارزش رشد داشته است.

  رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه ادامه داد: واردات از اتحادیه اوراسیا در 6ماهه نخست امسال رشد 14.5 درصدی در وزن و 41 درصدی در ارزش داشته است. روسیه با 3 میلیون و 575 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 716 میلیون و 775هزار دلار، 81.5 درصد وزن و 87 درصد کل واردات از اوراسیا را به خود اختصاص داده و نسبت به مدت مشابه نیز 3 درصد در وزن و 34 درصد در ارزش افزایش را نشان می‌دهد.

  تیزهوش تابان همچنین با اشاره به موضوع بحث برانگیز واردات ممنوعیت برخی محصولات ایرانی به روسیه اظهار کرد: این موضوع براساس نامه ای است که اداره نظارت بر حمایت از حقوق مصرف کنندگان داغستان به رئیس گمرک داغستان نوشته و در آن تاکید کرده است که واردات فلفل از مبدا ایران به دلیل آنچه نقض مکرر استانداردهای بهداشتی عنوان شده است، به حالت تعلیق درآید. ظاهرا در عنوان این نامه محصولات کشاورزی ذکر شده اما در متن این نامه به وضوح به فلفل دلمه‌ای اشاره شده است.

  وی تاکید کرد: بررسی‌ها بیانگر آن است که فدراسیون روسیه، فلفل وارداتی از ایران را به نداشتن گواهینامه باقیمانده سموم کشاورزی مرجوع کرده است. در این راستا اتاق بازرگانی در تلاش است تا از طریق مبادی قانونی و رسمی موضوع را بررسی و با تعامل با ظرف روسی راهکار لازم را برای رفع آن فراهم آورد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی